Advertisement

Japonya hisseleri, banka ve ihracatçıların gerilemesinin ardından Topix endeksinin Nisan ayından bu yana en büyük haftalık düşüşü kaydetmeye hazırlanması ile değer kaybediyor.

Satışlarının yüzde 75’ini yurtdışından elde eden Toyota Motor Corp. yüzde 2.5 gerileyerek Topix’deki en büyük düşüşü gösterdi. Japonya’nın en büyük bankası Mitsubishi UFJ Financial Group Inc., bankaların endeksteki 33 sanayi grubu arasındaki en büyük düşüşü kaydetmesi ile yüzde 1.9 değer kaybetti. Ülkenin bir numaralı mobil internet sağlayıcısı SoftBank Corp., kazançları artırarak yüzde 1.3 prim yaptı.

Topix yüzde 1.3 düşerek Tokyo saati ile 12:36’da 1,180.36 puan oldu ve yüzde 0.5’lik yükselişi geri verdi. Endeks bu hafta yüzde 5.1 düşüş gösterdi ve 25 Eylül’de ulaşılan 6 yılın en yüksek seviyesinden dün itibarıyla yüzde 11 geriledi. Nikkei 225 Stock Average yüzde 1.2 düşüş ile bugün 14,561.58 seviyesinde.

Julius Baer Group Ltd. baş yatırımcısı Burkhard Varnholt, “Piyasadaki mevcut satışlar karşısında soğukkanlı olmak gerekiyor. Kısa vadede satış baskılarını görmek yerine fırsatların farkına varmalısınız” dedi.