Advertisement

Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbangulı Berdimuhamedov, Türkmenistan doğalgazını Hint Okyanusu'na ulaştıracak Türkmenistan-Afganistan-Pakistan-Hindistan (TAP) boru hattının inşaatına 2015'te başlanacağını açıkladı.

Türkmenistan Devlet Başkanı, Aksakallar Konseyinin Türkmenabat kentinde yapılan yıllık toplantısında yaptığı konuşmada, yakın gelecekte enerji alanında önemli yatırımlara imza atacaklarını duyurdu.

Bölgede siyasi ve ekonomik istikrar sağlayacağına inandıkları TAP projesine 2015'te başlayacaklarını belirten Berdimuhamedov, ayrıca 2016'da Türkmenistan-Çin doğalgaz boru hattının 4. etabının açılışını yapacaklarını söyledi.

Türkmenistan Devlet Başkanı Berdimuhamedov, ülke içerisinde devam eden ve uzunluğu bin kilometreden fazla olan Doğu-Batı boru hattının inşaatının da 2016'da tamamlanacağını ifade etti.

Yaklaşık 30 trilyon metreküp doğalgaz rezerviyle Rusya, İran ve Katar'dan sonra 4. sırada yer alan Türkmenistan, bu sektöre önemli yatırımlar yapıyor.

Doğalgazını özellikle Avrupa pazarına ulaştırmak isteyen Türkmen hükümeti, halihazırda Rusya, İran ve Çin'e gaz ihraç ediyor.