Advertisement

ABD'de tüketici fiyatları, Eylül ayında akaryakıt fiyatlarındaki düşüşle birlikte hafif yükselerek Fed'in enflasyon hedefinin altında kalmaya devam etti.

Tüketici fiyat endeksi (TÜFE), Ağustos'ta yüzde 0.2 gerilemesinin ardından Eylül'de yüzde 0.1 yükseldi. Bloomberg anketine katılan 84 ekonomistin tahmin medyanı endeksin değişiklik göstermeyeceği yönündeydi. Daha volatil olan gıda ve akaryakıt fiyatları hariç olan çekirdek TÜFE yüzde 0.1 artarken, Ağustos'ta değişiklik göstermemişti.

Küresel ekonomik büyümenin yavaşlaması ve enerji-emtia fiyatlarındaki düşüş, bu ay genel fiyat baskısını kısıtlayarak, enflasyonun Fed yetkililerine faiz oranını daha uzun süre düşük tutma konusunda imkan tanıyacağına işaret etti. Düşük akaryakıt fiyatlarının ise Tüketici Güvenini ve alım gücünü artırarak, ABD'de genişlemeye katkıda bulunacağı düşünülüyor.

Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin tahminleri yüzde 0.2 düşüş ile yüzde 0.2 artış aralığında değişiklik gösterdi.

Tüketici fiyatları Eylül'de yıllık bazda yüzde 1.7 artarken, Ağustos'taki 12 aylık süreçte de aynı oranda atış görülmüştü. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin beklentisi Eylül'de yıllık bazda yüzde 1.6 oranında artış olacağı yönündeydi.

BU HABERE YORUM YAZ
 
22 Ekim 2014 Çarşamba, 15:48 eren.beskardes@gmail.com bu arada hafif üzerinde yazmıştınız. ama zaten hedefi fed'in %2, kısacası 1 basamak daha çıktı fed. 2015'de faiz arttıracak, kaçışı yok, o zamana kadar petrol de normal fiyatını bulur.
22 Ekim 2014 Çarşamba, 15:42 eren.beskardes@gmail.com türkiye yatsın kalksın petrol fiyatlarına dua etsin. amerika'da türkiye'de olmadığı gibi petrol fiyatları direkt etkilendiği için enflasyon düşüyor. türkiye'de petrol fiyatı %25 düşmesine rağmen bize %1 olarak yansıdı. amerika'da ise direkt yansıdı. düşmeseydi, şimdiye kadar dolar 2.50 tl olmuştu.