Advertisement

Çin’in imalat PMI’ı Ekim ayında beklentilerin üzerinde artış göstererek iş gücü piyasasının toparlandığına ve dünyanın ikinci büyük ekonomisinin emlak sektöründeki gerilemeyi atlatmaya başladığına işaret etti.

HSBC Holdings Plc ve Markit Economics tarafından hazırlanan Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI) Ekim ayında 50.4’e yükseldi. Bloomberg anketine katılan analistler verinin, Eylül ayında açıklanan seviyeye ile paralel olarak 50.2 olarak geleceği tahmininde bulunuyordu. 50’nin üzerindeki sayılar genişlemeye işaret ediyor.

Çin’in politika yapıcıları, ülkenin yurtiçi hasıla büyümesinin 3. çeyrekte bir yıl önceye göre yüzde 7.3 ile 5 yıldan uzun bir sürenin en zayıf genişlemesini kaydetmesinin ardından ekonomide oluşabilecek daha derin bir yavaşlamadan kaçınmaya çalışıyorlar. Ekonomiyi canlandırmak için Çin hükümeti konut satın alım kontrollerini hafifletti ve bankalara likidite sağlandı. Ekonomi ayrıca ihracatın Eylül ayında gösterdiği yükselişten de destek buldu.

Hong Kong’daki Macquarie Securities Ltd. Çin ekonomisi müdürü Larry Hu, “Eylül’deki toparlanma hızı 4. çeyrekte de devam edecek gibi görünüyor. Büyüme hedefi hala yüzde 7.5 seviyesinde, dolayısıyla hedefli genişleme sürecek” dedi.