Advertisement

Avrupa Merkez Bankası’nın (AMB) varlık alımlarının 3. gününde İspanya tahvili satın aldığı belirtiliyor. Konu ile ilgili bilgi sahibi kişilerin yaptığı açıklamaya göre AMB İtalya’dan Almanya’ya tahvil alımı da gerçekleştirdi. Öte yandan AMB’nin bu hafta Fransa ve Portekiz tahvili alacağı belirtiliyor.

Satın alınan tahvil miktarını 27 Ekim’de açıklayacak olan merkez bankası, Societe Generale SA’ya göre 5 milyon eurodan (6.3 milyon dolar) 20 milyon euroya parseller halinde satın alımı yapıyor.

AMB 2.6 trilyon euroluk teminatlı tahvil piyasasına şirketlerin ve hane haklının finansmana erişimini geliştirmek amacıyla girdi. AMB yönetim Kurulu üyesi Luc Coene, politika yapıcılaınr tahvil alımlarının sona ermesinin ardından ek parasal genişlemeye gidebileceklerini ancak şirket tahvili alımı için kesin bir planın bulunmadığını söyledi.

Almanya’da bulunan NORD/LB teminatlı tahvil analistlerinden Tobias Meyer, “AMB yaptığı satın alımlarla bankaların yeniden finansman maliyetlerini düşürmeye ve reel ekonomiye verilen kredileri yükseltmeye çalışıyor. Ancak bunun işe yarayacağından şüphe ediyoruz” dedi.