Advertisement

İngiltere Başbakanı David Cameron, ülkesinin Avrupa Birliği'nin (AB) talep ettiği 2,1 milyar euroluk ortak bütçe katkısını ödemeyeceğini yineledi.

Cameron, İngiliz Parlamentosu'nun alt kanadı Avam Kamarası'nı, geçen hafta Brüksel'de katıldığı ve bütçe konusunda kriz yaşanan AB zirvesiyle ilgili bilgilendirdi.

İngiliz ekonomisinin birçok Avrupa ülkesinin ekonomisine göre daha hızlı büyüdüğünü, dolayısıyla İngiltere'den ortak bütçeye daha fazla katkı yapmasının talep edilmesinin sürpriz olmadığını ifade eden Cameron, "Ancak hiçbir zaman bizden 2,1 milyar euro talep edilmemişti. Bu miktar kesinlikle kabul edilemez. Talep edilen miktar, İngiliz vergi mükelleflerinin parasıdır. Dolayısıyla bu miktar incelenmelidir" dedi.

Cameron, İngiltere'nin 1 Aralık'ta AB'ye 2,1 milyar euro ödemeyeceğini vurgulayarak şöyle konuştu:

"Bu miktardaki bir talebi reddediyoruz. Kullanılan metodolojileri, istatistikleri sorgulayacağız ve inceleyeceğiz. AB'nin değişmesi ve tekrar güven kazanması gerekiyor. Ulusal çıkarlarımızı savunmaya devam edeceğiz. AB'nin önümüzdeki yıllarda reforma tabi tutulmasını sağlayacağız. 2017 yılının sonunda Brüksel değil, İngiliz halkı AB'de kalıp kalmamamız gerektiğine karar verecek."

David Cameron, İngiltere'nin 1973 yılından bu yana sürdürdüğü AB üyeliğini 2017 yılının sonuna kadar referanduma götürmek istiyor. AB ile ilişkilerin reforma ihtiyacı olduğunu savunan Cameron, Brüksel'in elinde fazla yetki olduğunu iddia ediyor.

"Ceza gelebilir"

Bu arada, Avrupa Birliği Komisyonu'nun Bütçeden Sorumlu Komiseri Jacek Dominik, İngiltere'nin AB bütçesini tartışmaya açmasının "pandoranın kutusunu açmak" anlamına geldiğini kaydederek, 2,1 milyar euronun zamanında ödenmemesi halinde ceza uygulanabileceğini söyledi.

İngiltere'nin 1 Aralık'a kadar bütçeye katkıda bulunmaması halinde nasıl bir yol izleneceğine ilişkin ise Dominik, ödemenin yapılmaması halinde İngiltere'ye resmi bir mektup gönderilerek gecikmenin nedeninin sorulacağını ifade etti. Dominik, İngiltere'nin resmi bilgilendirme mektubuna cevap vermemesi halinde ise Komisyonunun İngiltere'ye ceza uygulayabileceğini belirtti.

AB geçen hafta yaptığı açıklamayla bu yılın bütçesine katkıda bulunması için 9 üye ülkeye 3,2 milyar euronun üzerinde fatura çıkarmıştı. AB en ağır faturayı ise gelişmiş ekonomiler içerisinde en hızlı büyüme kaydeden İngiltere'ye kesmişti.

İngiltere'den 1 Aralık'a kadar AB ortak bütçesine 2,1 milyar euro ödeme yapması talep edilirken, İngiltere Başbakanı Cameron, bu miktarın 1 Aralık'a kadar ödenmeyeceğini açıklamıştı.