Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Yatırımcılar sanayi metal fonlarından son 15 ayın en hızlı çıkışını gerçekleştiriyor. Bu durumda yatırımcının tökezleyen küresel ekonominin otomotivden ev eşyalarına birçok ürüne talebi azaltabileceği endişesininin artmasının etkili olduğu belirtiliyor.

ABD’de metallerin desteklediği exchange traded ürünlerde (ETP) bu ay 55 milyon dolar ile Temmuz 2013’ten bu yana en yüksek çıkış kaydedildi. Hedge fonları ise 5 hafta boyunca daha düşük bakır fiyatı bekliyor. Bu da Nisan’dan bu yana uzun dönem olacak. Londra Metal Borsası’nda (LME) vadeli çinko kontratlarında açık pozisyonları 19 ayın en düşük seviyesinde, aluminyum ise yıl genelinde yüzde 10 aşağıda seyrediyor.

LME’deki 6 temel metalin fiyat endeksi ikinci yıllık kayba yaklaşırken, bunun gerçekleşmesi halinde 2007-2008 resesyonundan bu yana bir ilk olacak. Dünyanın en büyük metal kullanıcısı Çin’den gelen yavaşlama belirtileri, ham madde talebinin azalacağı endişelerini körüklüyor. Uluslararası Para Fonu (IMF) bu ay 2015 küresel büyüme tahminini düşürdü.

New York’taki BNP Paribas metal işlemleri biriminin başındaki Justin Holland “Bu ETF’lerden bir panik kaçışı yaşanıyor. Dünyada her şey iyi giderken, Çin’den gelen beklentilerin bir nebze altındaki rakamlar bir anda tökezlenmesine neden oldu” şeklinde konuştu.