Advertisement

Çin hisseleri, Guangzhou Shipyard International Co. ve Sichuan Changhong Electric Co.’nun atarfından yapılan varlık alımlarının devlete ait şirketlerde reformların hız kazandığı sinyali vermesi ile imalat sanayi ve hizmet sektöründeki yavaşlamayı gölgede bırakarak yükselişi 5. güne taşıyor.

Çin’in en büyük gemi üreticisinin bir birimi olan Guangzhou Shipyard Hong Kong’da yüzde 60 ve Şanghay’da günlük limitine kadar yükseliş kaydetti. Televizyon üreticisi Sichuan Changhong yüzde 10 prim yaptı. Zhongfu Straits (Pingtan) Development Co., Başkan Xi Jinping’in şirketin merkezinin bulunduğu Fujian’da pilot bir gelişim bölgesini ziyaret etmesinin ardından artış gösterdi. PetroChina Co. Hong Kong’da yüzde 1.3 gerileyerek şehirdeki hisseleri aşağı çekti.

Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 0.6 yükselerek yerel saat ile 13:13’te 2,434.54 puana geldi ve Mayıs 2012’den bu yana en yüksek kapanışa ilerliyor. Peterson Institute ekonomistlerin Nick Lardy, devlete ait şirketlerde reform yapılmasının Çin hükümeti gündeminin önemli bir bölümünü oluşturduğunu söyledi. Açıklanan resmi verilere göre Çin’de imalat PMI’ı Ekim ayında yavaşladı. Hizmet sektörü PMI’ı ise 9 ayın en düşük seviyesine geriledi.