Advertisement

(21:00'da güncellendi)

Batı Teksas türü ham petrol ve Brent petrolü, Suudi Arabistan'ın Asya ve Avrupa'ya Aralık satış fiyatını belirlemek için kullandığı ücret farklılıklarını artırmasının ardından, kayıplarını sildi.

Petrol vadelileri S. Arabistan'ın Asya ve Avrupa'ya Aralık satış fiyatını artıracağını, Amerika için ise düşüreceğini açıklamasının ardından yeniden yükseldi. Vadeliler, Suudi Arabistan, Irak, İran ve Kuveyt'in fiyatlar düşürmesinin ardından gerilemişti. Bloomberg tahminlerine göre OPEC'in üretimi Ekim'de 14 ayın en yükseğinde gerçekleşti.

Aralık vadeli WTI petrolün varil fiyatı ise Nymex elektronik işlemlerde 4 sent artarak 80.58 dolar oldu. Vadeliler açıklama öncesinde yüzde 1.1 aşağıda seyrediiyordu. Fiyatlar geçtiğimiz ay yüzde 12 kadar gerilerken, bu düzey Mayıs 2012'den bu yana yaşanan en dik aylık düşüş. Tüm kontratlarda işlem hacmi son 100 gün ortalamasının yüzde 26 altında seyretti.

Aralık vadeli Brent petrolün varil fiyatı, Londra merkezli ICE Futures Europe Borsasında 19 sent yükselerek 86.05 dolar oldu. Vadeli kontratlar Ekim'de yüzde 9.3 geriledi. İşlem hacmi 100 gün ortalamasının yüzde 17 altındaydı. Avrupa gösterge petrolü ile Batı Teksas türü ham petrol (WTI) arasındaki fark 5.49 dolar seviyesinde. Fark geçtiğimiz haftayı 5.32 dolar ile tamamlamıştı.

(21:00'da güncellendi)