Advertisement

Nikel, Çin’de imalat sanayinin zayıflama göstermeye devam etmesinin ardından dünyanın en büyük sanayi metali tüketicisi Çin’de talebin düşeceği iddiaları ile 5 günden bu yana ilk kez geriliyor.

Nikel Londra’da yüzde 0.9 kadar düşüş gösterdi. Çin’in resmi imalat sanayi Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI), Ekim ayında 50.8 gelerek Bloomberg News anketine katılan analistlerin 51.2’lik tahmin meydanının altında kaldı. PMI Eylül ayında 51.1 seviyesindeydi.  50’nin üzerindeki seviyeler genişlemeye işaret ediyor.

Australia & New Zealand Banking Group Ltd. kıdemli emtia startejisti Daniel Hynes, “PMI verisi, sanayi metallerine aşağı yönlü baskının devam etmesi için yeterli olacak” dedi.

Doların 10 önemli para birimi karşısında hareketlerini takip eden Bloomberg Spot Dolar Endeksi, geçtiğimiz hafta yüzde 1.2 yükselmesinin ardından yüzde 0.2 arttı. Güçlenen dolar, dolarla fiyatlanan emtianın diğer para birimlerine göre daha pahalıya gelmesine neden oluyor ve alternatif yatırım aracı olarak yatırımcıların daha az ilgisini çekiyor.

Üç ay vadeli nikel kontratı, Londra Metal Borsası’nda (LME) yüzde 0.4 gerileyerek Şanghay saati ile 15:22’de ton başına 15,712 dolar oldu. Bakır büyük bir değişiklik göstermeyerek ton başına 6,702.25 dolardan alıcı buldu ve düşüşü 2. güne taşıyor. Aralık vadeli bakır kontratı New York’ta pound başına 3.044 dolar iken, Ocak vadeli bakır kontratı Şanghay’da yüzde 0.1 düşüş ile 47,300 yuandan (7,732 dolar) işlem gördü.

LME’de çinko yatay seyrederken, kurşun ve kalay yükseldi.