Advertisement

Fed'in daha önce benzeri görülmeyen miktardaki tahvil alımlarını sonlandırmasına karşın, ABD Hazine tahvillerine yönelik talep, bugüne kadarki en yüksek seviyesinde görünüyor.

Yatırımcılar, ABD'de bu yıl düzenlenen tahvil ihalelerine 5.54 trilyon dolarlık alım teklifi verdi. Bu, satılan tahvil tutarının üç katı düzeyinde. Gelen teklifi karşılama oranı (bid-to-cover ratio), Fed'in parasal genişlemeye başladığı 2008'den bu yana en fazla ABD Hazine tahvili alımı yaptığı dönem olan geçen yılda ulaştığı 2.87 seviyesinin üzerine çıktı ve iki kez rekor kırdı.

Fed finasal kriz başladığından bu yana tahvillerin en büyük talep kaynağı olurken, Fed'in üçüncü ve en agresif teşvik adımını azaltmaya başladığı dönemde, yabancı merkez bankaları, sigorta şirketleri ve emeklilik fonlarınının ABD tahvili alım istekliliği, ABD'de borçlanma maliyetlerinin düşük kalmasına yetecek denli alıcının bulunduğunu işaret ediyor. Trilyonlarca dolarlık borçlanma kağıtlarınının göstergesi olan 10 yıl vadeli ABD tahvillerinin faizi, Fed'in Ocak ayında varlık alımlarını azaltmaya başlamasından bu yana yaklaşık 0.7 yüzde puanı düştü.

Stamford, Connecticut'ta, ABD'de Hazine tahvil ihalelerine katılma yetkisine sahip 22 piyasa yapıcısından biri olan RBS Securities Inc.'nin ABD Hazine tahvilleri strateji müdürü William O’Donnell, "Etrafta yeterince ABD Hazine tahvilleri bulunmuyor olabilir," dedi ve "Fed'in varlık alımlarını yavaşlatmasını izledik ve faizler halen düşüyor" şeklinde görüş bildirdi.

Fed, Ocak 2013'te başlayan aylık varlık alımları yoluyla 790 milyar dolarlık ABD Hazine tahvilleri ve 813 milyar dolarlık mortgage destekli menkul kıymet aldığı, QE olarak adlandırılan parasal genişlemesinin son turunu Ekim ayındaki toplantısında sona erdirdi.

QE Mirası

Aralık 2008'de Fed'in başlattığı varlık alım programı, kredi krizinin ardından, ABD ekonomisini ucuz nakit ile doldurarak, talebi güçlendirmeyi ve borçlanma maliyetlerini düşürmeyi amaçladı. Bununla birlikte, ABD merkez bankası QE yoluyla 3.96 trilyon dolarlık varlık alımı yaptı ve teşvik tedbirlerinin ilk açıklanmasından bu yana, 1 trilyon dolar düzeyindeki varlık toplamını yaklaşık 4'e katladı.

Fed'in bu yıl varlık alımlarını azaltarak sonlandırması ile birlikte, Wall Street'te tahminde bulunanlarının büyük bölümü, ABD Hazine tahvillerinin değer kaybedeceğini ve bunun sonucu faizlerin düşeceğini öngördü. Ancak, yabancı merkez bankaları ve emeklilik fonlarının alımlarını artırması sonucu bu öngörü gerçekleşmedi. ABD Hazine tahvilleri, Bloomberg'in derlediği verilere göre, bu yıl yüzde 4.9 getiri sağladı.

1.8 trilyon dolarlık faiz taşıyan menkul kıymetlerin satıldığı ABD Hazine tahvil ihalelerine yönelik talep, Bloomberg2in 1992 yılına uzanan verilerine göre, üçüncü en yüksek seviyesine ulaşmaya yöneld. Bu oran, 2012 yılında 3.15 katı ile rekor kırmıştı.