Advertisement

Spekülatörler, enflasyon karşısında “hedge” talebinin düşmesi ile fiyatların 2010’dan bu yana en düşük seviyeye gerilemesi öncesinde iyimser altın beklentilerini düşürdüler.

ABD hükümeti verilerine göre New York altın vadelileri ve opsiyonlarında net uzun pozisyon 3 haftadan bu yana ilk kez geriledi. Amerikan ekonomisindeki ilerleme ile güvenli liman olarak nitelendirilen altının görünümü erozyona uğrarken, dolar 4 yılın en yüksek seviyesine ulaştı. Fed geçtiğimiz hafta yaptığı açıklama ile varlık alımı teşvik programını sonlandırılması için ekonomide yeterli gelişimin kaydedildiğini belirtti.

Kıymetli metalleri izleyen ABD exchange-traded fonlarından (ETF) Ekim ayında 1.3 milyar dolardan fazla bir miktar geri çekildi. Bloomberg’in derlediği verilere göre söz konusu çekilme miktarı 2014 yılının en yüksek aylık düşüşü olma özelliği taşıyor.

Geçtiğimiz sene altının ayı piyasasına düşeceğini doğru tahmin eden Societe Generale SA analistlerinden Michael Haigh, petrol fiyatlarındaki düşüşün enflasyonun neden hızlanma göstermediğine vurgu yaptığını ve böylece altın üzerindeki baskının arttığını söyledi.

Bahama merkezli Deltec International Group baş yatırımcısı Atul Lele, “Altın fiyatlarının düşük seyredeceğini düşünüyoruz ve müşterilerimize altına pay ayırmamalarını tavsiye ediyoruz. Dolar, ABD’nin teşviki sonlandırması ve diğer ülkelerin para basmaya devam etmesi ile güçlenmeyi sürdürecek. ABD ekonomisindeki büyüme insanların altından uzak durmasına neden olacak bir diğer sebepten biri olarak karşımıza çıkıyor” ifadelerini kullandı.

BU HABERE YORUM YAZ
 
03 Kasım 2014 Pazartesi, 14:28 Misafir siz düşürün, ben altın alıyımda nasıl olsa benim mahalleye geleceksiniz.
03 Kasım 2014 Pazartesi, 14:13 Misafir spekülatörler uzun pozisyonlarını düşürdülerse ve bunuda haberi yapılıyorsa altın alma zamanı gelmiş demektir :))