Advertisement

(13:40'ta güncellendi)

Altın, yatırımcıların dikkatlerini, metalin aşırı satımda olduğuna ilişkin işaretler yerine, Fed'in faiz oranlarını artırmaya hazırlanmakta olduğu spekülasyonuna çevirmeleri ile birlikte, dört yılın en düşük seviyesi yakınında seyretti. Gümüş bu yılın en uzun düşüş dönemini gerçekleştirmeye yönlendi.

Altın, Bloomberg Dolar Spot Endeksi'nin beş yılın zirvesi yakınında tutunması ile birlikte, 2000 yılından bu yana ilk kez üst üste iki ay düşüş göstermeye yöneldi. Japonya Merkez Bankası geçen hafta beklenmedik bir şekilde teşvikleri artırdı ve Avrupa Merkez Bankası 6 Kasım'da politika toplantısını gerçekleştirecek.

Fed, tahvil alımlarını geçen ayki toplantısında sonlandırmasının ardından, şimdi artık faiz artırımlarının zamanlamasını değerlendiriyor. Yükselen faizler, altının yatırımcısına genelde sadece fiyat artışları yoluyla getiri sağlaması nedeniyle metalin cazibesini azaltırken, güçlenen dolar, altına yönelik değer koruma talebinin azalmasına neden oluyor. Teknik analiz göstergelerinden biri, altının çok hızlı düşmüş olabileceğini işaret ediyor ve ABD darphanesi U.S. Mint Ekim ayında, Ocak ayından bu yana en yüksek miktarlı American Eagle adlı sikke altın satışı gerçekleştirdi.

HSBC Securities (USA) Inc. analisti James Steel, bilgilendirme notunda, "Yatırımcıların altına ilişkin beklentileri, büyük oranda dolardaki güçlü seyirden dolayı, halen negatif görünüyor," dedi ve halen mevcut seviyelerdeki altının fiyatlara duyarlı yatırımcıları alım yapmaya yöneltebileceğini sözlerine ekledi.

Spot altın yüzde 0.2 yükselerek, Londra saati ile 09:51'de, ons başına 1,167.39 dolara çıktı. Fiyatlar 31 Ekim'de 1,161.35 dolar ile Temmuz 2010'dan bu yana en düşük seviyesini gördü. Aralık vadeli altın kontratları, New York Comex piyasasında, yüzde 0.3 düşerek ons başına 1,166.70 dolara indi.

Vadeli kontratlarda işlem hacmi, Bloomberg'in derlediği verilere göre, bu rapor yazıldığı sırada, son 100 günün ortalamasının yüzde 20 üzerindeydi.

RSI Seviyesi

Altının 14 günlük RSI göstergesi önceki iki seansta 30 seviyesinin altında kaldı. Bu durum, teknik analize göre değerlendirmelerde bulunan bazı yatırımcıları için fiyatların yükselmeye hazırlanıyor olabileceği anlamına geliyor. RSI bugün 24.3 seviyesindeydi.

Fed, 29 Ekim'deki açıklamasında, "güçlü" istihdam artışlarına ve düşen isşizlik oranına dikkat çekerken, borçlanma maliyetlerini "kaydadeğer bir süre" rekor düşük seviyede tutma taahhüdünde bulundu. ABD'de 7 Kasım'da açıklanacak olan Ekim ayı tarım dışı istihdam verisinin 234,000 artması ve işsizlik oranının ise Temmuz 2008'den bu yana en düşük seviyesi olan yüzde 5.9'da kalması bekleniyor.

Altın destekli exchange traded fonlarındaki (ETF) altın varlıkları, Bloomberg'in derlediği verilere göre, dün 2.2 ton düşerek, 1,647 tonla beş yılın en düşük seviyesine geriledi.

Çin'in Borsaya kote en büyük aracı kurumunun bir birimi olan CITIC Futures Co.'nun analisti Zhu Runyu, "Altının zayıf kalmaya devam etmesi bekleniyor, zira Avrupa Merkez Bankası'nın teşvikleri daha da artırma potansiyeli var ve bu da doları dolara güç vermeye devam edecek" dedi.

Gümüş Düşüyor

Spot gümüş yüzde 0.7 düşüşle ons başına 16.0452 dolara indi ve düşüşünü beşinci güne yayarak Kasım ayından bu yana en uzun süreli düşüş dönemini gerçekleştirmeye yöneldi. Fiyatlar dün 15.7711 dolar ile Şubat 2010'dan bu yana en düşük seviyesini gördü.

Spot platin yüzde 1 düşüşle ons başına 1,227.25 dolara inerken, palladyum yüzde 0.6 kayıpla ons başına 799.25 dolara geriledi. Her iki metal de temel olarak otomobillerin zararlı emisyonunu azaltan katalitik konvertör parçalarını üretmekte kullanılıyor.

ABD'de hafif araç satışları Ekim ayında mevsimsel etkilerden arındırılmış rakamla 16.46 milyon adet oldu ve Bloomberg'in anketine katılan analistlerin medyan tahmini olan 16.4 milyon adedin üzerine çıktı.

(13:40'ta güncellendi)