Advertisement

Bill Gross, Pimco'dan ayrılarak Janus Capital Group Inc.'ye geçtikten sonra yaptığı ikinci yatırım görünümü değerlendirmesinde, tüm dünyada hükümetlerin enflasyon yaratmada ve büyümeyi canlandırmada zorlanmaları ile birlikte deflasyonuın "artan bir olasılık" olduğunu söyledi.

Gross, değerlendirmesinde, tüm dünyada merkez bankalarının, enflasyonu yükseltmek için güçlü adımlar attığını, ancak bu çabaların reel ekonomideki fiyatlardan ziyade finansal varlıkların fiyatlarını artırdığını belirtti.

Gross, "Reel ekonomi para basımına ihtiyaç duyuyor, evet, ancak daha fazla para harcamaya da ihtiyaç duyuyor ve bu, açıklardan nefret edilen ve dengeli bütçelerin artan bir şekilde moda olduğu maliye tarafından, devasa hükümet tarafından gelmeli" dedi ve bu olana dek, enflasyon olasılığının refah yaratmaya yönelik bir zorluk olduğunu kaydetti.

Geçen ay Janus Global Unconstrained Bond Fund'ı yönetmeye başlayan 70 yaşındaki Gross, kendisi ve Pimco'nun finansal kriz nedeniyle 2009'da dile getirdiği görüş olan ve "yeni normal" olarak adlandırdığı, düşük piyasa getirileri tahmininde bulundu.

Gross, Pimco'da, 2013 yılının başından beri Fed'in teşvikleri azaltmasının zamanlaması ve etkilerini yanlış değerlendirmesi nedeniyle benzerlerinin gerisinde kalan, 201.6 milyar dolar büyüklüğündeki Total Return fonunu yönetti. Gross, konu hakkında bilgi sahibi kaynaklara göre, 1971'de kurucularından olduğu şirketten, yardımcılarının işi bırakma tehdidi ve yönetimin işten çıkarılmasını tartışmasının ardından ayrıldı.