Advertisement

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, işsizlik oranını düşüremediği takdirde 2017'deki seçimlerden yeniden aday olmayacağını söyledi.

Hollande, TF1 televizyon kanalında gazetecilerin ve halkın farklı kesimlerinden gelen sorularını yanıtladı.

Mayıs 2012'de iktidara gelen ve son dönemde halk desteği yüzde 12'lere düşen Hollande, iktidarının ilk yarısını değerlendirirken, en büyük başarısızlığının işsizlikle mücadele olduğunu kabul etti.

Fransa'yı reformdan geçirme konusunda kararlı olduğunu kaydeden Hollande, yüzde 10'u geçen işsizlik oranını düşürememesi halinde yeniden aday olmayacağını ifade etti.

Genelde iç politikaya yönelik soruların ağır bastığı canlı yayında Hollande, gençlerin ve işsizlerin istihdamın artırılması, işverenlerin ise yüksek üretim maliyetleriyle ilgili sorularına muhatap oldu.

Hollande, vergilerin artık artırılmayacağı sözünü verirken, şirketlerin ödediği kesintilerin ise düşürüleceği taahhüdünde bulundu.

Fransa'da aşırı sağın yükselişi ile ilgili sorulara tepki gösteren Hollande, iktidara gediği takdirde euro para biriminden çıkma sözü veren Ulusal Cephe'nin 21. yüzyılın siyasi partisi olup sorunlarına çözüm getiremeyeceği görüşünü dile getirdi.

Hollande, bir soru üzerine Başbakan Manuel Vals ile görüş ayrılığı içinde olmadığını belirterek, ''Ben siyaseti belirliyorum, Başbakan Valls bunu uyguluyor'' dedi.

IŞİD'in Cezayir'de başını keserek infaz ettiği Fransız rehine ile ilgili olarak Hollande, ''iktidara geldiğimden bu yana en kötü günümü yaşadım'' diyerek üzüntüsünü dile getirdi.