Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Çin Merkez Bankası (PBOC), likidite sağlamak için kullandığı aracın detaylarını açıkladı.  PBOC gösterge faiz oranlarında geniş kapsamlı bir indirim yapılmasından kaçınıyor.

Çin Merkez Bankası geçtiğimiz iki ay içerisinde ülke bankalarına, yeni oluşturulan Orta-vadeli Kredi Hizmeti aracılığıyla 769.5 milyar yuan (126 milyar dolar) likidite sapladığını doğruladı. PBOC söz konusu araç ile Eylül ayında bankalara 500 milyar yuan ve Ekim ayında 269.5 milyar yuan enjekte ettiğini açıkladı. Bankalara verilen kredilerin tümü 3 aylık ve yüzde 3.5 faiz oranı ile sağlanmış.

PBOC’un çeyrek dönemlik para politikası açıklamasında yer alan bildirim önceden yapılmış likidite enjeksiyonlarına ilişkin ilk resmi onaylama özelliği taşıyor. Goldman Sachs Group Inc., merkez bankasının fon olarak sağladığı her 500 milyar yuanın zorunlu karşılık oranında 50 baz puan indirime benzer olduğunu ifade ediyor.

Pekin’deki Minsheng Securities Co. makro ekonomik araştırmalar müdürüGuan Qingyou, “Merkez bankasının para politikasını genişletmekte çok isteksiz olduğu görülüyor. Ancak PBOC finansman maliyetlerini düşürmek zorunda. Bu durum yeni araçların geleneksel olanların yerini ebediyen aldığı anlamına gelmiyor” dedi.