Advertisement

Almanya Şansölyesi Angela Merkel liderliğindeki hükümet 2016’da başlamak üzere 10 milyar euro’luk (12.4 milyar dolar) ekstra yatırım harcaması yapılmasını teklif etti. Merkel’in Euro Bölgesi’ndeki müttefikleri, Almanya’nın Avrupa’daki büyümeyi desteklemek için daha fazla girişimde bulunması yönünde bir süredir baskı oluşturuyordu.

Maliye Bakanı Wofgang Schaeuble, Almanya’nın bugün açıklanan en son vergi geliri beklentisinin ek yurtiçi harcamaya imkân sağlarken, Avrupa’nın en büyük ekonomisinin Merkel’in 1969’dan bu yana ilk kez gelecek yıl bütçeyi dengeleme hedefine bağlı kalmasına olanak veriyor.

Schaeuble, “Koalisyon kabinesine, 2016 yılı bütçe planlamaları ve ara-dönem mali planı sırasında bunu teklif edeceğim ki o periyot süresinde ek bir 10 milyar euronun kullanılabilirliğini sağlayalım “ dedi.

Avrupa ekonomisinin yavaşlama ile karşı karşıya kalması ile Merkel Avrupalı meslektaşlarından ve uluslararası organizasyonlardan harcamaların artırılmasına ilişkin baskı görüyor. Merkel aynı zamanda geçtiğimiz seneki yeniden seçim platformunun bir parçası olan dengeli bütçeye bağlı kalmak durumda.