Advertisement

(17:30'da güncellendi)

Türk Lirası dolar karşısında, rubledeki sert düşüşlerin gelişen ülke para birimleri üzerinde yarattığı negatif hava ve güçlenen dolardan etkilenerek 2.28'i gördü.

Rusya Merkez Bankası son toplantısında politika faizini beklentilerin üzerinde artırırken, rubledeki değer kaybı artarak devam ediyor. Rublenin iki günlük kaybı bugün yüzde 7'yi buldu. Rusya Merkez Bankası'nın her an Dövize müdahalede bulunarak rubleyi destekleyebilecekleri yönündeki açıklamaları ile toparlanma görüldü.

Dolar Endeksi'nin Fed'in tahvil alım programını sonlandırması ve faiz artırımı spekülasyonları ile yükselişi sürdürerek bugün 88 puanı aşmasıyla birlikte; güçlenen dolar ve rubledeki sert düşüşler gelişen ülke para birimlerinde genel bir satış dalgasının görülmesine sebep oldu.

Dolar/TL bugün 2.2806'yı görürken, bu seviyelerde tutunamadı ve Rusya MB açıklamalarının ardından ABD tarım dışı istihdam verisi sonrasında kayıpları silerek dünkü kapanış seviyelerine geriledi. Kur saat 17:27 itibarıyla 2.2604'ten alıcı buluyor. Aynı dakikalarda Euro/Dolar paritesi yüzde 0.27 artışla 1.2432'den fiyatlanıyor.

BloombergHT.com Editörü
Fırat Taşvur
ftasvur@bloomberght.com

(17:30'da güncellendi)

BU HABERE YORUM YAZ
 
07 Kasım 2014 Cuma, 11:43 Misafir Ekonomi çok sağlam. Hiç bişey olmaz! Yarın öbür gün 1dolar : 1tl olur . Meraklanmayın...