Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Çin’de fabrika fiyatları Ekim ayı ile birlikte 32. ayda da gerileme göstererek en uzun süreli düşüş dönemi rekorunu kırdı. Tüketici fiyatları ise zayıf seviyeyi korudu ve deflasyonun yayılması ile birlikte politika yapıcılar üzerindeki dünyanın ikinci en büyük ekonomisini destekleme baskıları arttı.  

Çin Ulusal İstatistik Kurumu’nun yaptığı açıklamaya göre üretici fiyatları endeksi bir yıl önceye göre yüzde 2.2 geriledi. Bloomberg News anketine katılan analistler yüzde 2 düşüş görüleceği yönünde tahmininde bulunuyordu. Tüketici fiyatları bir önceki ay ile aynı oranda yüzde 1.6 yükseldi ve beklentileri karşıladı.  

Çin ekonomisi, kapasite aşımı ve zayıf yurtiçi talep sıkıntısı ile 20 yıldan uzun bir sürenin en yavaş yıllık büyümesini kaydetmeye hazırlanıyor.  Gerileyen petrol ve metal fiyatları fabrikalarda maliyetleri düşürerek Çin ihracatçılarının fiyatları indirmesine ve küresel olarak deflasyon baskılarının artmasına neden oluyor.

Hong Kong’da bulunan Barclays Plc baş Çin ekonomisti Chang Jian, “Çin’in yurtiçi talebi düşük seviyeyi korurken deflasyon riski emtia fiyatlarının küresel olarak gerilemesi ile artıyor. Zayıf enflasyon Çin Merkez Bankası’nın (PBOC) ek parasal genişleme yapması için olanak sağlıyor ancak geniş tabanlı bir parasal genişlemenin hayal kırıklığı yaratan büyüme rakamları tarafından tetiklenmesi daha muhtemel. Büyüme rakamlarının gelecek aylarda düşük geldiğini görmemizde de yüksek olasılık dahilinde” dedi.