Advertisement
TÜRKİYE EKONOMİSİ ABONE OL

Koç Holding, yılın 9 ayında konsolide bazda toplam 51,3 milyar lira satış geliri elde etti, şirketin aynı dönemde gerçekleştirdiği kombine yatırım miktarı da 5 milyar liraya ulaştı.

Koç Holding, 9 aylık finansal sonuçlarını açıkladı. Şirket, bu yılın 9 ayında konsolide bazda toplam 51,3 milyar lira satış geliri elde etti. Koç Holding'in, aynı dönemde gerçekleştirdiği kombine yatırım miktarı da 5 milyar liraya ulaştı.

Koç Holding Üst Yöneticisi (CEO) Turgay Durak, konuya ilişkin değerlendirmesinde, 2011 - 2013 yıllarında Koç Topluluğu olarak toplam 11,1 milyar lira kombine yatırım gerçekleştirdiklerini anımsatarak, şunları kaydetti:

"Zorlu piyasa koşullarına karşın ülkemizin potansiyeline olan inancımız ile yatırımlarımıza hız kesmeden devam ediyoruz. Gururla belirtmek isterim ki, iskele ve demiryolu bağlantıları ile finansman gideri dahil toplam yatırım tutarı 3 milyar dolara ulaşan Tüpraş'ın Fuel Oil Dönüşüm Projesi test aşamasına girdi. Tesisin üretime geçmesine sayılı günler kaldı. Bu projenin, ülkemiz ekonomisine sağlayacağı önemli katma değerin yanı sıra, devreye alınması ile cari açığı da yıllık yaklaşık 1 milyar dolar düşürmesi bekleniyor. Geçtiğimiz günlerde açıkladığımız Tofaş'ın iki yeni otomobil modeli yatırımı haberi de Türk mühendisliğinin küresel ölçekteki başarısını ortaya koyması açısından bizleri gururlandırdı. Tarihimizin en büyük organik yatırım döneminden geçiyoruz. Her zaman vurguladığımız gibi kurucumuz merhum Vehbi Koç'un 'Ülkem varsa ben de varım' sözü Koç Topluluğu olarak bugünümüzü ve geleceğimizi inşa ederken, bize ışık tutan, yol gösteren en temel kılavuzumuzdur. Ne mutlu ki, dün olduğu gibi bugün de gelecekte de ülkemiz için çalışmaya azim ve kararlık ile devam ediyoruz."

Durak, Türkiye ekonomisinde 3. çeyrekte, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin tamamlanması ile azalan siyasi risk ve yurt dışındaki görece iyimser havanın etkisiyle olumlu bir faaliyet ortamının görüldüğünü belirtti. Yurt içi talebin yılın 2. çeyreğinde zayıf bir görünüm sergilediğini, 3. çeyrekte sınırlı da olsa toparlanma sinyalleri verdiğini aktaran Durak, yine de yılın 9 ayında uzun dönem ortalamalarının altında kaldığını kaydetti.

Merkez Bankası'nın mayıs-temmuz döneminde toplam 175 baz puan faiz indirimi ve tüketici güveninde kaydedilen kısmi toparlanma ile 3. çeyrekte bankacılık sektöründe kredi artışları hız kazandığını belirten Durak, şöyle devam etti:

"9 ayda kredi büyümesi sene başından beri yüzde 13 olarak gerçekleşti. Otomotiv pazarı, artan araç fiyatları, ÖTV zammı, taşıt kredilerine getirilen sınırlamalar gibi faktörler sonucunda bu dönemdi yüzde 19 gibi ciddi ölçüde gerilerken, ihracattaki büyüme bu daralmayı kısmen telafi etti. Üretim senelik bazda yüzde 1 düştü. Beyaz eşya pazarı da 2014 yılında daralan sektörler içinde yer aldı. 9 ayda beyaz eşya iç satışları senelik bazda yüzde 4 düştü. Beyaz eşya pazarında da ihracattaki artış Avrupa'daki olumlu seyrin etkisiyle devam etti.

Petrol fiyatları ise 3. çeyrekte OPEC dışındaki ülkelerden kaynaklanan yüksek petrol arzı ile azalırken, eylül ayını 95 dolar/varil'den kapadı. Bu düşüşün, önümüzdeki dönemde hem cari işlemler açığı hem de enflasyon üzerinde olumlu yansımalarının olması bekleniyor. İç talep açısından zayıf bir sene olmasına ve faaliyet gösterdiğimiz tüketici sektöründeki daralmalara rağmen Koç Topluluğu olarak yatırımlarımıza tüm hızıyla devam ettik."

" Yeni yatırımların heyecanını, son aşamaya gelen yatırımların gururunu yaşıyoruz"

Turgay Durak, Koç Topluluğu olarak yeni yatırımlarının heyecanını, son aşamaya gelen yatırımlarının gururunu yaşadıklarını ifade ederek, art arda gelen yatırım haberlerinin Koç Topluluğu'nun Türkiye'nin geleceğine ve potansiyeline olan inancının en büyük göstergesi olduğuna dikkati çekti.

Fuel Oil Dönüşüm Projesi'nde son dönemece girildiğini belirten Durak, projenin devreye girmesiyle ülke ekonomisine sağlayacağı katma değerin yanı sıra cari açığın da yıllık yaklaşık 1 milyar dolar azalacağını ifade etti.

Durak, 3,5 milyon tonu beyaz ürün olmak üzere yılda 4,2 milyon ton ürün üretecek proje sayesinde Tüpraş rafinerilerinin tam kapasite çalışabileceğini, Türkiye'nin büyük oranda ithalatla karşıladığı dizel ihtiyacının 2,9 milyon tonu Fuel Oil Dönüşüm Tesisinden olmak üzere, 11 milyon tonu yerli üretimle karşılanabileceğini anlattı.

Ford Otosan ve Tofaş'ın, otomotiv sektöründe Ar-Ge yatırımları ile öne çıktığını ifade eden Durak, Ford Otosan'ın yeni Ar-Ge merkezinin inşası planlandığı şekilde devam ettiğini, Tofaş'ın ise, üzerinde çalıştığı Yeni Doblo ve Yeni Sedan'dan sonra açıklanan iki yeni binek otomobil kararı ile otomotiv sektörünün tarihindeki en büyük yatırımlardan birine imza attı attığını anımsattı.

Yılın 9 ayının Koç Topluluğu açısından önemli gelişmelerin yaşandığı bir dönem olduğunu vurgulayan Durak, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Enerji sektöründe iş ortağımız konumundaki AES'in, AES Entek şirketimizde sahip olduğu hisselerin Koç Holding ve Aygaz tarafından satın alınması yönünde karar verildi. Böylelikle Koç Holding'in AES Entek'teki payı yüzde 99,24 seviyesine ulaşacak. 70. yılını kutlayan Yapı Kredi büyüme stratejisi doğrultusunda yatırımlarını sürdürüyor ve yılın 9 ayında 35 yeni şube açarak ağını 978'e ulaştırdı. Yapı Kredi 70. yılını bin şubeli bir banka olarak kapatmayı hedefliyor."

"Borsa İstanbul Sürdürülebilirlik Endeksi'ni çok önemsiyoruz"

Durak, şirketlerin çevresel, sosyal ve kurumsal yönetim konularındaki performanslarını değerlendiren Borsa İstanbul Sürdürülebilirlik Endeksi'nin hesaplanmaya başlamasının çok önemli bir gelişme olduğuna dikkati çekerek, "Borsa İstanbul'da işlem gören şirketlerin toplam piyasa değerinin yüzde 16'sını oluşturan Koç Topluluğu, Sürdürülebilirlik Endeksi'nde de 15 şirketin arasına 5 şirketiyle girerek fark yarattı. Borsa İstanbul Sürdürülebilirlik Endeksi çalışmalarının başlatıldığı tarih itibariyle BİST 30'da işlem gören tüm şirketlerimizin endeks kriterlerini karşılamış olmasını, sürdürülebilirlik stratejimize yapmış olduğumuz kararlı yatırımların mükafatı olarak görüyorum" değerlendirmesini yaptı.

Vehbi Koç Vakfı'nın eğitim, sağlık ve kültür alanında da çalışmalarını başarıyla sürdürdüğünü belirten Durak, şunları kaydetti:

"Vakıf çatısı altında kurulan Koç Üniversitesi geçen 21 yıl içerisinde bilimsel araştırmalarıyla, bünyesine kazandırdığı değerli bilim insanları ve yetenekli öğrencileriyle sadece Türkiye'de değil, dünya çapında takdir edilen eğitim kurumları arasında yerini almayı başarmıştır. Koç Üniversitesi Tıp Fakültesi ile Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin faaliyete başlamasıyla, dünyada ve Türkiye'de bilime katkı sağlayan daha özel bir konum edineceğine inancımız tam."

AA