Advertisement

İngiltere Merkez Bankası Başkanı Mark Carney, yetkililerin sönük kalan küresel büyümeyi ve Avrupa'daki durgunluğu dikkate almalarının ardından, büyüme ve enflasyon tahminlerini düşürdü.

Carney bugün Londra'da yaptığı açıklamada "Dünya ekonomisindeki gelişmeler, önceki tahminlerde belirtilen ve büyümeye aşağı yönlü risklerin gerçekleştiğini gösteriyor. Avrupa ekonomisi durgunluk tehdidi altında" dedi.

Carney'nin sunduğu BOE'nin Enflasyon Raporu'nda yetkililer tüketici fiyatlarındaki yıllık artışın birkaç ay içinde yüzde 1'in altına inebileceğini ve 3 yılda yüzde 2'lik hedef seviyesine geleceğini belirtti. Bu ifadeler yatırımcıların faiz artışının bir yıl daha başlamayacağı beklentilerini haklı çıkarabilir. Politika yapıcılar iki yıllık büyüme tahminlerini de düşürdü.

BOE'nin raporunda "Orta yol Ağustos'ta olduğundan daha zayıf ve bu küresel büyüme görünümündeki zayıflığı ve içerideki özel sektör talebinin daha düşük bir profil çizdiğini yansıtıyor. En önemli aşağı yönlü risk unsuru ise Euro Bölgesi'ndeki aktivitenin zayıf olması. Bu durum İngiltere'nin ihracatını kötü etkileyecektir" ifadeleri yer aldı.