Advertisement
TÜRKİYE EKONOMİSİ ABONE OL

Nomura Holdings Inc., Türkiye'nin yatırımcılara Türk Lirası almak için daha fazla sebep sunmaya başladığını ve TL'nin düşüş tahminlerine karşı koyarak dünya genelinde en iyi getiri sağlayan para birimlerinden olduğunu belirtti.

TL geçtiğimiz ay bütün gelişmekte olan ülke para birimlerinden en az 1 yüzde puan daha iyi performans gösterirken, dolar karşısında 23 para biriminin 21'i geriledi ve TL değer kazandı. Ayrıca Türkiye'de tahviller de bu süreçte gelişmekte olan ülke tahvillerini geride bıraktı ve iki yıl vadeli tahvil faizi 114 puan geri çekildi.

Japonya'nın en büyük aracı kurumu olan Nomura'nın stratejistlerinden Olgay Büyükkayalı, kazançlara itici gücü Türkiye'nin mali dengesindeki ilerlemenin sağladığını belirtti. 2015'in ilk çeyreğine yönelik en olumsuz TL tahminlerini yapan Credit Agricole SA'dan Even Guillaume Tresca dahi, liranın yüzde 1.9 güçlenerek 2.20 seviyelerinde olacağını öngörüyor.

Büyükkayalı'nın raporunda, "Türkiye'de ticaret verileri ilerleme gösteriyor ve gelecek yıla yönelik cari açık beklentileri azaltılmalı. Maliye önemli bir konu çünkü Türkiye gelişmekte olan ülkelerin çoğuna göre daha iyi bir noktada. Emtia fiyatlarında yaşanacak geniş çaplı düşüşlerin 2015 yılında sürmesi de Türkiye'yi kazananlar arasında tutacaktır" ifadeleri yer aldı.