Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Yunanistan hükümeti ile uluslararası kreditörler arasındaki görüşmelerin tıkandığı iddia edildi. Bloomberg'ün konu hakkında bilgisi olan iki kişiye dayandırdığı habere göre, görüşmeler, Yunanistan'ın kurtarma paketinin serbest bırakılması ile ilgili koşullar konusunda tıkandığı belirtildi.

Yunanistan’da Antonis Samaras hükümeti, Troyka olarak da bilinen kreditörlerin, son kredi dilimi için şart koşulan bütçe kesintisi planına karşı çıkıyor. Plana göre Yunanistan hükümeti 2015'te ekstra 2.5 milyar euro bütçe kesintisine gitmek zorunda. Görüşmeler ile ilgili son tarih 8 Aralık. Hükümet bu tarihe kadar kurtarma paketinin son dilimini almak için gerekli anlaşmayı imzalamak zorunda. Söz konusu tıkanma Yunanistan'ı 1 Ocak'ta sona erecek program öncesinde korumasız bırakabilir.

Hollanda Maliye Bakanı Jeroen Dijsselbloem, 6 Kasım’da Euro Bölgesi maliye bakanları toplantısında yaptığı açıklamada, "Yunanistan otoritelerinin Troyka ile mevcut programı tamamlaması hayati önem taşıyor. Çünkü bu programın düzgün bir şekilde bitmesi gelecekte kullanılacak enstrümanları etkileyecek" diye konuştu.