Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

ABD hisse senetleri, ekonominin küresel yavaşlamanın etkilerini giderebilecek denli güçlü olduğu spekülasyonunun etkisiyle, sağlık ve ham madde şirketlerinin hisse senetlerinin ralli yapması ile birlikte, değer kazandı ve gösterge endeksler tüm zamanların en yüksek seviyelerine çıktı.

Medtronic Inc. ve Actavis Plc yüzde 4.7'nin üzerinde ralli yaptı ve sağlık-bakım şirketlerindeki yükselişlere öncülük etti. Giyim kuşam perakendecisi Urban Outfitters Inc., üçüncü çeyrek karının analistlerin tahminlerinin altında kalması sonucu yüzde 6.6 düştü. Home Depot Inc., konut piyasasının soğuduğuna ilişkin işaretlerin arttığı bir ortamda, bu yıl için satış ve kar tahminlerini yükseltememesinin ardından yüzde 2.1 değer kaybetti.

Standard & Poor’s 500 Endeksi yüzde 0.5 yükselerek günü 2,051.80 puandan kapadı ve 5 Kasım'dan bu yana en büyükkazancını gerçekleştirdi. Dow Jones Endeksi 40.07 puan ya da yüzde 0.2 kazançla 17,687.82 puandan kapandı. Her iki endeks de rekor seviyelerde günü tamamladı. Düşük sermayeli şirketleri içeren Russell 2000 Endeksi yüzde 0.5 yükseldi. ABD hisse senedi piyasalarında dün yaklaşık 6.1 milyar hisse el değiştirdi ve bu tutar üç aylık ortalamanın yüzde 5.4 altındaydı.

San Francisco'da Charles Schwab Investment Management şef yatırım yetkilisi Omar Aguilar, "Tüketici ve yatırımcı beklentileri şu an oldukça olumlu," dedi ve "Günün en önemli konusu olarak şirket satınalma ve birleşmelerini görmeye devam ediyoruz ve ABD ekonomik verileri oldukça iyi bir istikrarı işaret ediyor" şeklinde görüş bildirdi.

S&P 500 Endeksi, Fed'in varlık alım programını sonlandırmasına karşın, şirket karlarının beklenenden daha iyi çıkması ve ekonomik verilerin ABD ekonomisinin küresel yavaşlama ile başa çıkabileceğine ilişkin güveni artırmasının etkisi ile rekor seviyelere çıkıyor.

Gösterge endeks Ekim ayında gördüğü altı ayın en düşük seviyesinden yüzde 10 yükseldi ve endeksteki şirketlerin toplam piyasa değeri bu şirketlerin kar beklentilerinin toplamının 17.1 katı düzeyinde. Bu 2009'dan bu yana en yüksek oranı işaret ediyor. JPMorgan Chase & Co., dün yaptığı açıklamada, göreceli değerlemelerden dolayı, yatırımcılara ABD hisse senetlerini satıp Avrupa hisse senetleri alımı tavsiyesinde bulundu.