Advertisement

Brent petrolü, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi'ndeki bir şehirde bombalı araçla saldırı düzenlenmesinin ardından son 3 seanstaki en yüksek artışı gösterdi. Batı Teksas türü ham petrol (WTI) New York'ta yatay seyrediyor.

Petrol vadelileri Londra’da yüzde 0.9 kadar yükseldi. Erbil'de valinin ofisinin dışında meydana gelen patlamada en az 5 kişi hayatını kaybetti. Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV) analisti Nihat Ali Özcan, saldırının IŞİD'in Kürt savaşçılara karşı daha geniş çaplı bir misilleme hazırlığı içinde olduklarının habercisi olabileceğini belirtti.

Petrol, ABD’nin 30 yıldan uzun bir sürenin en hızlı üretimeldi. Irakini gerçekleştirmesinin piyasadaki arz fazlası spekülasyonlarını alevlendirmesi ile ayı piyasasına düştü. Dünyanın üçüncü en büyük ekonomisi Japonya, ekonomisinin üçüncü çeyrekte daralmasının ardından resesyona girdi. Dünya petrolünün yüzde 40 kadarını üreten OPEC, 27 Kasım’da Viyana’da toplanacak.

Ocak vadeli Brent petrolü kontratı 73 sent kadar yükselerek 79.20 dolar olmasının ardından, Londra merkezli ICE Futures Europe Borsasında yerel saat ile 12:49'da varil başına 79.19 dolardan alıcı buldu. Tüm kontratlardaki işlem hacmi 100 günlük ortalamanın yüzde 14 altındaydı. Fiyatlar bu yıl yüzde 29 aşağıda seyrediyor.

Aralık vadeli WTI petrol kontratı Nymex elektronik işlemlerde 25 sent kadar düşerek varil başına 74.86 dolar oldu. Avrupa gösterge petrolü WTI ile Brent petrolü arasındaki fark 4.27 dolar seviyesinde.