Advertisement
GÜNCEL / SİYASET ABONE OL

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, nükleer müzakerelerde nihai anlaşmaya varmak için şartların uygun olduğunu ancak ABD'nin "aşırı isteklerinden vazgeçmesi gerektiğini" belirtti.

İran resmi ajansı İRNA'nın haberine göre Ruhani, Tahran'da yaptığı açıklamada, devam eden nükleer müzakerelere ilişkin, "Bugün sorunlarla karşı karşıya olan dünya ekonomisi, varılacak muhtemel anlaşma sayesinde, İran'ın yüksek ekonomik kapasitesiyle iyileşme yoluna girebilir" dedi.

Ruhani, şunları kaydetti:

"Karşı taraf müzakerelerde anlaşmaya varmak için siyasi irade ortaya koyar ve aşırı isteklerinden vazgeçerse koşullar nihai anlaşmaya varmak için uygun. İran, halkının haklarını garanti altına alacak ve bölgeyi istikrara kavuşturacak bir anlaşma için çaba gösteriyor."

Öte yandan İran Meclis Başkanı Ali Laricani de İran'ın Meşhed kentinde yaptığı açıklamada, "ABD heyetinin müzakerelerde iyi niyet göstermediğini ve bu yüzden müzakerelerin uzadığını öne sürerek, "ABD'nin, müzakerelerdeki pazarlığı stratejik pazarlıktan çok bakkal pazarlığı gibi" dedi.

Laricani, Batı'nın anlaşma fırsatını kaçırmaması gerektiğini de sözlerine ekledi.

Nükleer müzakereler için belirlenen son tarih 24 Kasım'a 4 gün kala, İran ile BM Güvenlik Konseyi'nin 5 daimi üyesi ABD, Rusya, İngiltere, Fransa, Çin ile Almanya'nın oluşturduğu 5+1 grubu Avusturya'nın başkenti Viyana'da kapsamlı anlaşmaya varmak için görüşmelerini sürdürüyor.

Taraflar, "uranyum zenginleştirme düzeyi, santrifüj sayısı ve yaptırımların kaldırılması" konuları hakkında görüş ayrılıklarını gidermeye çalışıyor.