Advertisement

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif ve 5+1 Başmüzakerecisi Catherine Ashton, nükleer müzakereler kapsamında Avusturya'nın başkenti Viyana'da bir araya geldi.

Nükleer müzakereler için akşam saatlerinde Viyana'ya gelen Kerry, önce ABD müzakere heyeti ile görüştü, daha sonra müzakarelerin yürütüldüğü Coburg Otel'e geçerek burada Zarif ve Ashton ile üçlü görüşme gerçekleştirdi. Yaklaşık 2,5 saat süren görüşmenin ardından açıklama yapılmadı.

Önceki gün Londra'da İngiltere Dışişleri Bakanı Philip Hammond ve dün Paris'te Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius ile bir araya gelen Kerry'nin Viyana ziyareti, anlaşma yolunda "olumlu bir adım" olarak yorumlanıyor.

Müzakerelerde taraflar arasında "uranyum zenginleştirme düzeyi, santrifüj sayısı, ağır su reaktörlerinin durumu, nükleer işbirliği ve yaptırımlar" konularında farklılıklar bulunuyor.

Edinilen bilgiye göre İran ile ABD arasında "uranyum zenginleştirme düzeyi ve yaptırımların kaldırılmasına ilişkin yol haritası" konuları temel anlaşmazlıkları oluşturuyor. Buna göre uranyum zenginleştirme düzeyini artırmak isteyen İran yaptırımların tamamen kaldırılmasında, uranyum zenginleştirme düzeyini aşağılara çekilmesini isteyen ABD ise yaptırımların askıya alınmasında ısrar ediyor.

İran ile Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi'nin beş daimi üyesi ABD, İngiltere, Fransa, Rusya ve Çin ile Almanya (5+1) arasında yürütülen nükleer müzakerelerin 10. turu, ikili, çoklu ve teknik düzeyde görüşmelerle devam ediyor. Bu kapsamda öğle saatlerinde Zarif, Ashton ve ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı William Burns arasında da üçlü görüşme gerçekleşti.

İsviçre'nin Cenevre kentinde 24 Kasım 2013 tarihinde varılan geçici anlaşmaya göre, 20 Temmuz 2014 tarihine kadar kapsamlı bir anlaşmaya varılması öngörülmüş ancak taraflar arasında farklılıkların giderilememesi üzerine müzakerelerin 24 Kasım 2014 tarihine kadar uzatılmasına karar verilmişti.