Advertisement

Japonya Maliye Bakanı Taro Aso, yenin geçtiğimiz hafta aşırı hızlı zayıfladığı uyarısında bulundu. Söz konusu açıklama, Japonya Merkez Bankası’nın (BOJ) teşviki genişletmesinin döviz kurunu aşığı çekmesinin ardından ülkenin en üst politika yapıcılarından biri tarafından yapılan en güçlü açıklama olarak kaydedildi.

Maliye Bakanı Aso Tokyo’da yaptığı açıklamalarda, “Yen kurunu belirlemek piyasaya kaldı ve bu bizim müdahale edeceğimiz bir yer değil. Ani kur değişiklikleri, yukarı yönlü de aşağı yönlü de olsa olumlu değil” dedi.

Zayıflayan para birimi, ihracatı artırmasına rağmen, ithalat fiyatlarını ve hane halkı maliyetlerini yükseltiyor. Yen dolar karşısında, BOJ’un parasal genişlemeyi artırmasından bir gün önce 30 Ekim’den bu yana yüzde 7 değer kaybetti ve bu yıl yaklaşık yüzde 11 geriledi.

Aso, “Geçtiğimiz hafta boyunca yen-dolar paritesi aşırı hızlı zayıfladı” diye konuştu.

BU HABERE YORUM YAZ
 
21 Kasım 2014 Cuma, 10:04 Misafir ani kur değişiklikleri, yukarı yönlü de aşağı yönlü de olsa olumlu değil. doğru bir açıklama. reel sektörün önünü görebilmesi için kur dengeli, sabit seyretmeli. aşırı volatilite ya da değer kaybı, yatırımları ve karlılığı azaltır.
21 Kasım 2014 Cuma, 07:55 Misafir cok mu sasirdiniz o kadar yen basınca ne bekliyordunuz?