Advertisement

Hükümetinin ülkenin doğu bölgelerindeki Rusya yanlısı ayrılıkçıları kontrol altına alma mücadelesi verdiği Ukrayna’da altın varlıkları, geçtiğimiz ay yüzde 35 gerileyerek 2008’den bu yana en düşük seviyeye indi.

Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) web sitesinde açıklanan verilere göre altın varlıkları, Eylül ayında 1.3 milyon ons iken, Ekim ayında 840,000 onsa düştü. IMF verilerine göre Ukrayna’nın geçtiğimiz yılın sonunda 1.36 milyon ons altın varlığı bulunuyordu.

Ukrayna’nın Döviz rezervleri, ülkedeki çalkantıların sanayi üretimini zayıflatması ve para birimi grivnayı rekor düşük seviye çekmesinin ardından daralıyor. ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden’ın krizle ilgili Ukrayna Başkanı Petro Poroşenko ile görüşmek üzere bugün Kiev’e varması bekleniyor.

Ukrayna Merkez Bankası’nın açıklamasına göre total döviz rezervleri, bir önceki aydaki 16.4 milyar dolarlık seviyeden, Ekim ayında 12.6 milyar dolara gerileyerek Mart 2005’ten bu yana en düşük seviyeye indi. Söz konusu gerileme otoritelerin devlete ait enerji şirketinin Eurobond geri ödemesine yardım etmesinin ardından geldi. Ayrıca para biriminin desteklenmesi için de dolar satışı gerçekleştirildi.