Advertisement

Avrupa Birliği (AB) yetkilileri, Google'ın rekabete aykırı olduğunu belirttikleri hareketlerine karşı önlem almak amacıyla şirkete arama motoru birimini ayırması çağrısında bulunmaya hazırlanıyorlar. 

Avrupa Parlamentosu (AP) tarafından hazırlanan ve Bloomberg'ün ulaştığı taslak metinde, denetçi kurumlara Google'ın yasalara aykırı hareketlerini önleme çağrısı yapılıyor. Parlamento'da en çok koltuğa sahip olan Avrupa Halk Partisi (EPP) üyelerinin hazırladığı bir başka taslakta ise, Google'ın adı belirtilmeden, Avrupa Komisyonu'nun bölgedeki dijital sektörünü koruma amacıyla internet arama motorlarını diğer şirketlerden ayırmayı öngören yasa çıkarma tekliflerini değerlendirmesi gerektiği belirtiliyor. 

Birçok Avrupa ülkesinde piyasanın yüzde 90'ına hakim olan Google, AB tarafından şirketin rakiplerine karşı ayrımcılık yaptığı suçlamarıyla yürütülen tekelleşmeyi önleyici soruşturmaya eklenebilecek olası internet telif vergisi gibi birçok tehditle karşı karşıya. AP üyeleri Andreas Schwab ve Ramon Tremosa hafta başında AB'nin soruşturmayı sonlandıramaması halinde yasa hazırlanması gerektiğini dile getirmişlerdi. 

Pivotal Research Group analisti Brian Wieser ''Bunun gerçekleşmesi şu noktada çok zor gözüküyor. Nasıl bir adım atacaklarını bekleyip görmemiz lazım. Birçok Avrupalı Google ile rekabet edebilecek yerli bir şirketin çıkmaması nedeniyle hayal kırıklığı yaşıyor'' yorumlarında bulundu.