Advertisement

Avusturya'nın başkenti Viyana'da gerçekleştirilen İran'la nükleer müzakerelerin 10. turu devam ediyor.

Müzakerelerin altıncı gününde ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, sabah saatlerinde Başmüzakereci Catherine Aston ve İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif ile öğle saatlerinde ise Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Suud el-Faysal ile Viyana Havalimanı'nda görüştü.

Kerry, öğleden sonra Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier ve Zarif ile ayrı ayrı ikili görüşme gerçekleştirdi.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius da akşam saatlerinde Viyana'ya gelerek nükleer müzakerelere katıldı. Fabius, müzakerelerin yürütüldüğü otele girerken gazetecilere, zamanın daraldığını ve halen farklılıklar bulunduğunu belirterek "Ne olacağını bilmiyoruz. Yapılacak bir anlaşma, barışa yol açacak pozitif bir anlaşma olması lazım" dedi.

Lavrov, önce Kerry, daha sonra Zarif ile ayrı ayrı ikili görüşme yaptı.

Aston, Zarif, Steinmeier, Lavrov ve Fabius, müzakerelerin yürütüldüğü otelde, Kerry de İngiltere Dışişleri Bakanı Philip Hammond ile İngiltere'nin Viyana Büyükelçiliği'nde akşam yemeğinde bir araya geldi.

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi'nin sabah Viyana'da olacağı bildirildi.

Taraflar arasında "uranyum zenginleştirme düzeyi ve yaptırımların nasıl kaldırılacağı" konularında farklılıkların devam ettiği belirtilirken, müzakerelerin son gününde bütün dışişleri bakanlarının Viyana'da olması bir anlaşmaya varıldığı yönünde yorumlanıyor.

İsviçre'nin Cenevre kentinde 24 Kasım 2013'te varılan geçici anlaşmaya göre, 20 Temmuz 2014'te kadar kapsamlı bir anlaşmaya varılması öngörülmüş ancak taraflar arasında farklılıkların giderilememesi üzerine müzakerelerin 24 Kasım 2014'e kadar uzatılmasına karar verilmişti.

Zarif, Kerry ve Ashton'ın üçlü görüşmelerinde birçok sorunun çözülmediği bildirildi

Avusturya'nın başkenti Viyana'da nükleer müzakereleri sürdüren İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif ve ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton'un üçlü görüşmelerinin iyi geçtiği ancak henüz birçok sorunun çözülmediği belirtildi.

Müzakere heyetinden adını vermek istemeyen bir diplomat, İran resmi ajansı İRNA'ya yaptığı açıklamada, "Nihai kararı vermek için henüz çok erken. Zarif, Kerry ve Ashton üçlüsü, 5'inci oturumunda santrifüj sayısı, ağır su reaktörlerinin durumu, nükleer işbirliği ve yaptırımlar" konularındaki temel farklılıklar hakkında ortak bir çözüm yolu bulmaya ve kapsamlı bir anlaşmaya varmak için çabalıyorlar" ifadesini kullandı.

İran ile BM Güvenlik Konseyi'nin 5 daimi üyesi ABD, Rusya, İngiltere, Fransa ve Çin ile Almanya'nın oluşturduğu "5+1 grubu", Viyana'da kapsamlı anlaşmaya varmak için görüşmelerini sürdürüyor.