Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

(20:57'de güncellendi)

Ham petrol fiyatları, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü'nün (OPEC) üretimi sabit bırakması ile başlayan ve 5 yılın en düşüğünü görmelerine neden olan satış dalgasının biraz yavaşlaması sayesinde yeniden yükseliyor.

Petrol vadelileri New York'ta yüzde 4.2, Londra’da ise yüzde 3.5 yükseldi. Her iki kontrat da OPEC'in, arzdaki fazlalığı piyasanın dengelemesine bırakacağı sinyali vermesinin ardından Kasım'da 6 yıllık bir sürenin en büyük aylık kaybını yaşadı. İran Petrol Bakanı Bijan Namdar Zanganeh, “Mevcut petrol fiyatları, ABD’deki kaya petrolü üretiminin kayda değer ölçüde gerilemesini garanti etmiyor” dedi.

Petrol, ABD’nin 30 yılın en hızlı üretimini gerçekleştirmesi ve küresel talep artışının yavaşlaması ile ayı piyasasına düştü. OPEC, Venezuela, İran ve Irak gibi üye ülkelerin günlük 30 milyon varil olan petrol üretimi hedefinin düşürülmesi çağrılarına direnerek geçtiğimiz hafta Viyana’da üretimi sabit tutma kararı aldı.

Chicago’daki Price Futures Group kıdemli piyasa analistlerinden Phil Flynn, “Üretim savaşının olduğu oldukça açık ve en güçlü olanlar hayatta kalacak. WTI petrol yakın zamanda 60 doları test edebilir” dedi.

Ocak vadeli WTI petrol kontratı, Nymex elektronik işlemlerde 2.38 dolar kadar artarak, New York saati ile 13:01'de varil başına 68.53 dolar oldu. Tüm kontratlarda işlem hacmi, 100 günlük ortalamadan yüzde 60 yukarısa seyrediyordu. Fiyatlar Kasım ayında yüzde 18, 2014 yılında yüzde 30 düşüş gösterdi.

Brent petrolü, ICE Futures Europe Borsasında 2.15 dolar yükseliş ile varil başına 72.30 dolara geldi. Kontrat, daha önce 2.62 dolar gerileyerek 67.53 dolar ile Ekim 2009'dan bu yana en düşük seviyeyi gördü. Fiyatlar, geçtiğimiz ay yüzde 18, bu yıl yüzde 34 geriledi.

(20:57'de güncellendi)