Advertisement

Almanya’nın imalat sanayi geçtiğimiz ay beklenmedik şekilde gerileyerek Euro Bölgesi’ndeki fabrikaları durağanlığın eşiğine çekti.

Londra merkezli Markit Economics’in Almanya için hazırladığı Satın Alma Yöneticileri Endeksi, 51.4 seviyesinden 49.5’e geriledi. 50’nin aşağısındaki sayılar daralmaya işaret ediyor. Endeksin 50 seviyesinde gelmesi tahmin ediliyordu. Fransa ve İtalya’da da imalat sanayi gerileme kaydetti. Euro Bölgesi imalat sanayi göstergesi 50.4’ten 50.4’e düştü.

Euro Bölgesi beş yılın en düşük enflasyonu ile mücadele ediyor. Bölgedeki zayıflık, Avrupa Merkez Bankası’nı (AMB) fiyat artışlarını ve ekonomiyi canlandırmak için geleneksel olmayan teşvik önlemlerini genişletmeye zorluyor. AMB Başkan Mario Draghi, geniş çaplı parasal genişleme dahil olmak üzere yeni araçlar elde etme üzerinde çalıştıkları sinyali vermesinin ardından 4 Aralık’ta politika yapıcılarla toplantı yapacak.

Markit baş ekonomisti Chris Williamson, “Euro Bölgesi imalat sanayindeki durum önceden düşünülene göre daha kötü. Sektör performansının 2013 yılı ortasında bu yana en kötü halde olmasının yanı sıra gerileme merkezden bölgenin her yerine doğru yayılıyor” dedi.