Advertisement

Ruble, gelişen piyasa kurları arasında en çok yükselen ikinci olmasının ardından bir haftada en kötü performans gösteren para birimi oldu. Petrol fiyatları kayıpların sürebileceğine işaret ediyor.

Ruble'nin dolar karşısında geçen hafta yüzde 9.3 düşüş ile 50.4085'e gelmesi, Bloomberg'ün takip ettiği 24 gelişen piyasa kuru arasında en sert düşüş oldu. Rubledeki bu düşüş, 2 yılı aşkın bir sürenin en büyük yükselişinin ardından gerçekleşti. Opsiyon işlemleri, rublenin 1 Mart'a kadar yüzde 10 değer kaybetme ihtimalininin yüzde 50'den fazla olduğunu gösteriyor. Rusya tahvilleri Kasım'da düşüşü 5. aya taşıdı.

Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina'nın geçen ay kuru serbest iniş çıkışlara açık hale getirme kararı alması, kısa pozisyondakileri şaşırtarak, bir haftalık yükseliş sağladı. Bu değişiklik kurun kaderini Rusya'nın temel ihracat geliri kaynağı olan petrol fiyatlarına bağladı. OPEC'in üretim kotasını sabit bırakma kararının ardından petrol fiyatları yüzde 10'a varan kayıp yaşadı. Zayıflayan petrol fiyatlarının dünyanın en büyük enerji ihracatçısı olan Rusya’nın ekonomisini resesyona iteceği yorumları daha fazla dile getirilmeye başlandı.

Londra'daki Jefferies International uluslararası kredi stratejisi bölüm başkanı Richard Segal "Ruble varlıklarının görünümü, her göstergenin karşısında olması nedeniyle oldukça olumsuz. Nabiullina'nın kurda serbest iniş çıkış stratejisi test edilecektir. Çünkü bu yeni politika birçok yatırımcıyı diken üstünde tutacaktır" dedi.,

Ruble bu yıl dolar karşısında yüzde 37 değer kaybederek, 24 gelişen piyasa para birimi arasındaki en kötü performansı kaydetti. Kasım'daki kayıplar ise yüzde 13'ü buldu.

Ruble dolar karşısında yüzde 6.6 gerileyerek 53.95 olmasının ardından, Moskova saati ile 18:22'de yüzde 3.6 daha düşerek 51.8905'ten işlem gördü. Rublenin bir gün içinde bu denli gerilemesi merkez bankasının müdahale ettiği iddialarını da beraberinde getirdi.