Advertisement

Çin hisseleri, hükümetin ekonomik büyümeyi desteklemek için para politikasını gevşeteceği ve ticaretteki yükselişin aracılık şirketlerindeki karları artıracağı spekülasyonları ile 3 yılın en yüksek seviyesine ulaştı.

Haitong Securities Co., China Minsheng Banking Corp. ve China Life Insurance Co., yüzde 3’ten fazla artış göstererek Çin’de işlem gören göre finans şirketlerinin 2010’dan bu yana en yüksek seviyeye ulaşmasını sağladı. Ping An Insurance (Group) Co., konu ile ilgili bilgi sahibi kişilerin Alibaba Group’un kurucusu Jack Ma’nın şirkete yatırım yapacağını belirtmesinin ardından Hong Kong’da yüzde 3.4 prim yaptı. PetroChina Co., petrol fiyatlarının dün yükseliş göstermesi sonrasında 6 günden bu yana ilk kez artış kaydetti.

Şanghay Bileşik Endeksi, yüzde 0.7 yükselerek yerel saat ile 11:30’da 2,699.14 puan oldu. Hong Kong’da Hang Seng China Enterprises Endeksi, yüzde 1 artış ile 9 ayın en sert düşüşünden toparlandı. Dün açıklanan resmi veri, Çin’de imalat sanayi büyümesinin beklentilerin altında olduğunu gösterdi ve merkez bankasının bankaların zorunlu karşılık oranlarında indirim yapacağı spekülasyonları alevlendi.

Şanghay’daki Hengsheng Asset Management Co. fon yöneticilerinden Dai Ming, “Sermaye akışı sürerken, piyasanın iyimser oluğuna dair fikir birliğine ulaşılmış görünüyor. Yükselen ticaret değerlerinden en çok faydalananlar aracılık şirketleri oluyor. Zorunlu karşılık oranlarında muhtemel düşüş yıl sonunda veya gelecek yıl başında gelebilir” dedi.