Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Gelişen piyasa hisseleri, enerji hisselerinin 5 yılın en düşüğünden toparlanması ve yatırımcıların Çin para politikasını gevşeteceği spekülasyonları yapmaları ile yükseliş gösteriyor. Güney Kore vonu, gelişmekte olan ülke para birimlerindeki yükselişleri hızlandırdı.

PetroChina Co. Ltd. dün Hong Kong’da 2011’den bu yana en büyük düşüşü kaydetmesinin ardından yükseliş gösterdi. Cnooc Ltd. 5 günlük gerilemeyi sonlandırdı. Şanghay Bileşik Endeksi, 5 yılın zirve seviyesine ulaştı. Ping An Insurance (Group) Co., konu ile ilgili bilgi sahibi kişilerin Alibaba Group’un kurucusu Jack Ma’nın şirkete yatırım yapacağını belirtmesinin ardından Hong Kong’da yüzde 6.6 prim yaptı. Von dolar karşısında yüzde 0.7 güçlendi.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi yüzde 0.2 yükselerek Hong Kong saati ile 13:26’da 986.66 puana geldi. Bloomberg Emtia Endeksi, 60 günlük volatilite göstergesine göre, dün 5 yılın en düşük seviyesinden toparlanmasının ardından Ekim 2012’den bu yana en büyük dalgalanmaları kaydetti. Çin’de dün hükümetin açıkladığı veri, ülkede imalat sanayi büyümesinin yavaşladığını gösterdi. Verinin ardından Çin Merkez Bankası’nın bankaların zorunlu karşılık oranlarını düşüreceği iddiaları arttı.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi bu yıl yüzde 1.6 gerilerken, yıllık bazda tahmini gelirlerin 11.1 katı işlem gördü. Aynı süreçte MSCI Dünya Endeksi yüzde 4.2  artış gösterirken, 15.4 kat değerleme kaydedildi.