Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Ruble, Rusya’da iş dünyası faaliyetindeki gerilemenin ekonomik yavaşlamanın derinleştiğini göstermesi ile 1998’den bu yana en büyük düşüşü genişleterek merkez bankasının para birimini destekleme çabalarını zayıflatıyor.

Ruble dolar karşısında, üst üste 5. günde de rekor düşük seviyeyi görmesinin ardından yüzde 1.7 değer kaybederek Moskova saati ile 11:01’de 54.78 seviyesine indi. Ruble geçtiğimiz yedi günde yüzde 18 gerileyerek Ekim 1998’den bu yana en sert düşüşü kaydetti. Rusya Merkez Bankası, bugün 1 Aralık’ta 700 milyon dolar sattığı açıklamasında bulundu. Merkez bankasının söz konusu girişimi bir aya yakın bir sürenin ilk müdahalesi oldu.

Rusya’nın ekonomik krizi, ABD ve Avrupa’nın Ukrayna krizi ile ilgili uyguladıkları yaptırımlar ile derinleşti. Bugün açıklanan veri, Rusya’da iş faaliyetlerinin Kasım ayında Mayıs 2009’dan bu yana en düşük seviyeye gerilediğini gösterdi. İş faaliyetlerindeki düşüş, hizmet sağlayan şirketlere olumsuz etki ediyor. Rusya, petrolün Haziran 2014’teki zirve seviyesinden yüzde 39 gerilemesinin ülkenin bütçe gelirlerinin düşürmesi ile resesyona girmenin eşiğine geldi.  Rusya bütçe gelirlerinin yarısına yakınını petrol ve gaz sektörlerinden elde ediyor.

Moskova’da bulunan Aljba Alliance yöneticilerinden Artem Roschin, “Rublede dün inanılmaz bir düşüş gördük. Rusya ekonomisi ve bütçesi için her şey anlamına gelen petrol fiyatlarını takip ediyoruz. Petrol fiyatı görünümü oldukça kötü ve gerilemeyi sürdürmesi muhtemel” dedi.