Advertisement
TÜRKİYE EKONOMİSİ ABONE OL

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), İşgücü Maliyeti Endeksinin hesaplama yönteminde yapılacak değişiklik nedeniyle revize edileceğini bildirdi.

TÜİK'ten yapılan yazılı açıklamada, Kurumun 2010 yılından bu yana çeyreklik olarak yayımlanan İşgücü Maliyeti Endeksini, hesaplama yönteminde yapılacak değişiklik nedeniyle revize edeceği bildirildi. Şu anda kullanılan zincirleme Laspeyres endeks hesaplama formülünün, 2014 yılı 3. çeyreğinden itibaren eşleme yaklaşımı (Matched Pairs) ile kullanılacağı kaydedilen açıklamada, ana veri kaynaklarının "Sanayi İstihdam Anketi", "İnşaat Sektörü Anketi" ve "Hizmet ve Ticaret Sektörü Anketi" olan İşgücü Maliyeti Endeksinin söz konusu anketlerden elde edilen işgücü girdi endeksleriyle tutarlılığını artıracak güncelleme çalışmasıyla temel yıl değişimlerine duyarlı, sürdürülebilir, uyumlu bir İşgücü Maliyeti Endeksi yayımlanmasının planlandığı belirtildi. Açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Bu kapsamda yeniden hesaplanan saatlik işgücü maliyeti, saatlik kazanç, saatlik kazanç dışı işgücü maliyeti, mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış saatlik işgücü maliyeti, mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış saatlik kazanç, mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış saatlik kazanç dışı işgücü maliyeti, takvim etkisinden arındırılmış saatlik işgücü maliyeti, takvim etkisinden arındırılmış saatlik kazanç, takvim etkisinden arındırılmış saatlik kazanç dışı işgücü maliyeti endeksleri 5 Aralık 2014 tarihinde saat 10.00'da güncellenecektir. Bu güncellemelerle ilgili detaylı bilgilere haber bülteni ekinde yayımlanacak metodolojik dokümanda yer verilecektir"

- Türk İstatistik Sisteminin Geliştirilmesi Programı kapanış oturumu

Öte yandan, TÜİK tarafından yapılan açıklamada, Avrupa Komisyonunca desteklenen Türk İstatistik Sisteminin Geliştirilmesi (TİSG) Programı'nın toplam bütçesinin 23,6 milyon avro olduğu ve amacının, istatistik alanında AB standartlarına uyulması, AB'ye katılım öncesi stratejiler doğrultusunda politika oluşturulmasına yardımcı olacak veri ve analizlerin sağlanması olduğu ifade edildi.

Açıklamada, programın ikinci ve son değerlendirmelerinin yarın Sheraton Otel'de düzenlenecek konferansla gerçekleştirileceği kaydedildi.

AA