Advertisement

Japonya hisseleri, verilerin ABD’de ekonomik toparlanmanın ivmelendiğini göstermesi ve yenin 2007’den bu yana en düşük seviyeyi görmesinin ardından 7 yılın en yüksek seviyesine ulaştı. Otomobil üreticileri yükseliş gösterdi.

Satışlarının dörtte üçünü yurtdışından elde eden Toyota Motor Corp., bazı araçların geri çağırımını genişletmesine rağmen, yüzde 1.8 prim yaptı. Takata Corp., yüzde 3.3 değer kaybetti. Honda yüzde 2 yükseliş sağladı.

Topix endeksi, yüzde 0.8 artış göstererek Tokyo’da 1,440.60 puana geldi ve Aralık 2007’den bu yana en yüksek seviyeden kapanış yaptı. Nikkei 225 Stock Average yüzde 0.9 yükselerek 17,887.21 puan oldu. Yen dolar karşısında yüzde 0.1 zayıflayarak 119.90 yenden işlem gördü. ABD hisseleri, işgücü piyasası ve hizmet sektörünün ilerleme kaydettiği işaretleri ile rekor seviyeden kapanış yaptı. Avrupa hisseleri, merkez bankasının bugün açıklayacağı para politikası kararı öncesinde değer kazandı.

Tokyo’daki Ichiyoshi Asset Management Co. Mitsushige Akino, “ABD ekonomisi beklendiği gibi toparlanıyor. ABD’de düşen petrol fiyatları tüketimi destekliyor. Hisse senetleri, Avrupa ve Japonya merkez bankalarından gelen parasal desteğin devam edeceği beklentilerinden destek sağlıyor” diye konuştu.