Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Rusya Merkez Bankası, rubledeki düşüşü yavaşlatmak ve dolar kıtlığını hafifletmek için, bankaların Döviz borçlanmalarına uyguladığı faizi düşürdü.

Banka, minimum bir hafta, 28 gün ve 12 ay vadeli repo faizlerini, Libor artı 150 baz puandan Libor artı 50 baz puana indirdi. Merkez Bankası, internet sitesinden yaptığı açıklamada, rublenin temel değerinden "önemli ölçüde" saptığını ve bu durumun finansal istikrar için riskler yarattığını ve enflasyon ve değer kaybı beklentilerini güçlendirdiğini kaydetti.

Banka, "Döviz likidite operasyonları faizlerindeki indirim bunların verimliliğini artıracak ve döviz piyasasında arz-talep dengesinin sağlanmasına yardımcı olacaktır" dedi.

Rusya'da hükümet bu hafta ilk kez, dünyanın en büyük enerji ihracatçı ekonomisinin gelecek yıl resesyona gireceği konusunda ilk kez bilgilendirme yaparken, eski bir merkez bankası yetkilisi, Ukrayna sorunu nedeniyle uygulanan yaptırımların olumsuz etkisi ile birlikte, finans sisteminde "biraz panik" olduğunu dile getirdi. Ruble bu yıl yüzde 38 değer kaybetti ve Bloomberg'in izlediği 24 gelişen ülke para birimi içinde en fazla kaybettiren para oldu.

Moskova'da Bank of America'nın Rusya baş ekonomisti Vladimir Osakovskiy, bugün e-posta yoluyla gönderdiği yorumda, "Döviz repo faizlerinin indirilmesine yönelik hareket bariz bir şekilde ruble için destekleyici bir faktör," dedi ve "Genel olarak, piyasa etkisi doğrudan bankaların buyeni imkana gösterecekleri ilgiye bağlı. Bu ilgi şimdiye kadar oldukça zayıftı" şeklinde görüş bildirdi. Rusya para birimi dolar karşısında yüzde 0.7 değer kazanarak, Moskova saati ile 10:38'de 52.80 seviyesine geldi ve yükselişini ikinci güne taşıdı. 10 yıl vadeli ruble bazında tahvillerin faizi dört baz puan düşerek yüzde 10.95'e geriledi.