Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Gelişen piyasa hisseleri, enerji hisselerinin petrol ve aracılık şirketleri öncülüğünde Çin’in gösterge endeksinin 3 yılın zirvesi seviyesine ulaşması ile yükselişi 2. güne taşıyor.

PetroChina Co. Hong Kong’da 8 ayın en büyük yükselişini kaydederken, Cnooc Ltd. Batı Teksas türü ham petrolün (WTI) yükselişi 2. güne taşıması ile yüzde 3.7 prim yaptı. Citic Securities Co. yüzde 10 değerlendi ve Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 2.8 ralli yaptı. Hyundai Motor Co., Güney Kore’de Kospi endeksinin 2 ayın en yüksek seviyesine çıkmasına öncülük etti. Von dolar karşısında yüzde 0.2 zayıflarken, Endonezya rupisi 6 yılın en düşüğüne geriledi.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi yüzde 0.4 yükselerek Hong Kong saati ile 13:49’da 989.36 puana geldi. Çin piyasasının rallisi, Çin’deki yatırımcıların 3 yılın en hızlı seviyesinde hisse senedi hesabı açmalarını sağlarken, işlem değerlemelerini rekor seviyelere çıkarıyor. Avrupa Merkez Bankası (AMB) bugün toplanıyor. Başkan Mario Draghi, geçtiğimiz ay ek teşvik önlemleri kapsamında geniş çeşitlilikte bir varlık alımına açık olduklarını belirtmişti.

Project Asia Research & Consulting Pte. yöneticisi Attila Vajda, “ÇÇin’deki iyimserliğin diğer piyasalara da sıçradığını görüyoruz. Çin’de ralli süresinin uzaması daha fazla sermaye girişi sağlayabilir. Volatilite, petrolün yönündeki belirsizlik ile sürüyor” dedi.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi bu yıl yüzde 1.3 gerilerken, yıllık bazda tahmini gelirlerin 11.2 katı işlem gördü. Aynı süreçte MSCI Dünya Endeksi yüzde 4.8 düşüş gösterirken, 15.5 kat değerleme kaydedildi.