Advertisement

Bakır, Moğolistan’nın en büyük bakır ve altın madeninde çıkan yangının ardından ABD işgücü piyasasındaki büyümenin istikrarlı olduğu beklentileri ile 3 günden bu yana ilk kez yükseliş gösteriyor.

Bakır yüzde 1.1 kadar değer kazandı. İşsizlik maaşı başvuruları verisinin açıklanması öncesinde Bloomberg News anketine katılan ekonomistler, 29 Kasım’da sona eren haftada başvuruların 313,000’den 295,000’e gerilediği tahmininde bulunuyor. ADP Araştırma Enstitüsü’nün dün açıkladığı veriye göre özel sektörde istihdam Kasım ayında 208,000 artış gösterdi. Ekim ayında 233,000 yükseliş kaydedilmişti. Avrupa Merkez Bankası’nın (AMB) bugünkü toplantıda negatif mevduat faizini yüzde 0.2’de tutması bekleniyor.

Turquoise Hill Resources Ltd. sözcülerinden Tony Shaffer, “Moğolistan’ın Oyu Tolgoi bakır madeninde çıkan yangın kontrol altına alındı ve soruşturma başlatıldı” dedi. Shaffer, yangının üretim üzerindeki etkisi üzerinde yorum yapmadı.

Seul’daki Hyundai Futures Corp. emtia analistlerinden Will Yun, “ABD’deki gelişim, sanayi metali talebine olumlu etki edecek. Oyu Tolgoi yangını da bakır fiyatları üzerinde pozitif etki edebilir” dedi.

Üç ay vadeli bakır kontratı, Londra Metal Borsası’nda (LME) 68 sent kadar yükselerek ton başına 6,448 dolar oldu ve Hong Kong saati ile 11:00’de 6,432 dolardan işlem gördü. Mart vadeli bakır kontratı New York’ta yüzde 0.8 yükselerek pound başına 2.8955 dolardan alıcı bulurken, Şubat vadeli bakır kontratı Şanghay’da yüzde 1.1 artış ile ton başına 45,720 yuana (7,433 dolar) geldi.

Nikel, dün iki haftaya yakın bir sürenin en büyük artışını kaydetmesinin ardından Londra’da yüzde 1.5 kadar değerlendi.

LME’de alüminyum, çinko ve kurşun yükselirken, kalay yatay seyretti.