Advertisement

(16:05'te güncellendi)

Avrupa hisseleri, Avrupa Merkez Bankası (AMB) Başkanı Mario Draghi'nin teşvik tedbirlerini bir sonraki çeyrekte yeniden değerlendireceklerini söylemesi üzerine varlık alım programına yönelik daha fazla detay beklentilerinin azalması ile geriliyor ve iki günlük yükselişi sonlandırıyor. 

Stoxx Europe 600 Endeksi yüzde 0.3 gerileyerek Londra saati ile 13:49'da 348.28 puan oldu ve erken saatlerdeki yüzde 0.5'e varan kazancı tersine çevirdi. Endeks dün itibarıyla, Draghi'nin varlık alımlarının genişletileceği yönündeki açıklamaları ve Çin ile Japonya'da merkez bankalarının teşvik tedbirlerini artırmaları üzerine, bu yılın en düşük seviyesini gördüğü 16 Ekim'den bu yana yüzde 13 yükseldi.

Draghi bugünkü AMB toplantısı sonrasında düzenlenen basın toplantısında, AMB'nin mevcut teşvik tedbirlerini gelecek çeyrekte yeniden değerlendireceğini söyledi. Merkez bankası ayrıca Euro Bölgesi için enflasyon tahminini 2014, 2015 ve 2016 yılları için düşürdü. AMB ve İngiltere merkez bankası BOE bugünkü toplantılar sonrsasında Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin öngördüğü gibi politika faizlerini değiştirmedi.

(16:05'te güncellendi)