Advertisement

Küresel tahvil faizleri, Avrupa Merkez Bankası’nın (AMB) bugün gerçekleştireceği toplantısı öncesinde politika yapıcıların deflasyonu ortadan kaldırmak için ülke tahvili alımlarına yaklaşıldığı sinyali verecekleri spekülasyonları ile ortalama olarak yüzde 1.4’ün altında seyrediyor.

Küresel tahvil faizleri, Avrupa Merkez Bankası’nın (AMB) bugün gerçekleştireceği toplantısı öncesinde politika yapıcıların deflasyonu ortadan kaldırmak için ülke tahvili alımlarına yaklaşıldığı sinyali verecekleri spekülasyonları ile ortalama olarak yüzde 1.4’ün altında tutunuyor.

Bank of America Merrill Lynch Global Broad Market Sovereign Plus Endeksi’ndeki tahvillerin efektif faizi yüzde 1.37 seviyesinde. Faiz oranı yaklaşık iki haftadır yüzde 1.4’ün altında seyrediyor. Faiz, Ekim ayında yüzde 1.33’e gerileyerek Mayıs 2013’ten bu yana en düşük seviyeyi görmüştü. ABD Hazine Tahvilleri, Fed’in faiz oranlarını yükseltmeye hazırlanması ile birlikte Avrupa ve Japonya’daki tahvillerden daha fazla getiri sağladığı için destek çekiyor.

Seul’da bulunan Meritz Securities Co. varlık yönetimi müdürü Park Sungjin, “ABD ekonomisi, Avrupa’nınkinden çok daha güçlü ve Fed AMB’den çok daha şahin tutumlu. Giderek daha fazla yatırımcı varlıkları Avrupa’dan ABD Hazine tahvillerine yönlendirecek” dedi.

10 yıl vadeli gösterge tahvilin faizi Londra saati ile 06.45’te yüzde 2.28 seviyesine geldi ve yatay bir seyir izliyor. Söz konusu faiz oranı, geçtiğimiz 10 yıllık dönemdeki ortalamadan 1 yüzde puan düşük seviyede. Yüzde 2.25’lik Kasım 2024 vadeli tahvili fiyatı 99 3/4 seviyesinde.