Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

İngiltere’de konut fiyatlarındaki artış, talebin düşmesi ile geçtiğimiz ay gerilerek üst üste 4. ayda düşüş kaydetti. Halifax’a göre fiyat artışındaki gerileme 2015 yılında da sürecek.

Fiyatlar, Kasım itibarıyla sona eren çeyrek dönemde yıllık bazda yüzde 8.2’lik bir artış gösterdi. Ekim ayında yüzde 8.8’lik bir yükseliş kaydedilmişti. Mortgage kredisi sağlayan Halifax’a göre böylece fiyat artışları 4. ayda da yavaşlama göstermiş oldu. Fiyatlar ay içinde yüzde 0.4 yükseldi.

Halifax konut ekonomisti Martin Ellis, “Zayıflayan tüketici ilgisinin tamamlanan özel konut projeleri ile birleşmesi arz ve talebi daha iyi bir dengeye getirdi. Talep güçlenen ekonomiden destek bulurken, Halifax gelecek yıl içerisinde konut fiyatları artışında yavaşlama görüleceği tahminde bulunuyor” diye konuştu.

İngiltere Merkez Bankası (BOE) tarafından bu hafta açıklanan veri, gayrimenkul talebinin zayıflaması ile birlikte Ekim ayında mortgage onaylarının bir yıldan uzun bir sürenin en düşük seviyesine gerilediğini gösterdi.