Advertisement
GÜNCEL / SİYASET ABONE OL

Avrupa Birliği Dışişleri Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini'yle AB Komisyonu'nun genişleme ve komşuluk politikasından sorumlu üyesi Johannes Hahn ve insani yardımlardan sorumlu üyesi Hristos Stilianidis önümüzdeki hafta başında Türkiye'yi ziyaret edecek.

Mogherini ve beraberindekilerin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Ahmet Davutoğlu, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, AB Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır ve bazı bakanların yanı sıra muhalefet liderleri ile bazı sivil toplum örgütlerinin temsilcileriyle görüşmesi öngörülüyor.

AB heyeti salı günü Gaziantep ve Kilis'te Suriyeli ve Iraklı sığınmacıların kaldıkları kampları da ziyaret edecek.

Mogherini, yaptığı yazılı açıklamada, "Komiserler Hahn ve Stilianidis'le 8-9 Aralık'ta yapacağımız ziyaret Türkiye-AB ilişkilerinin stratejik öneminin ve müşterek menfaatler ve ortak meydan okumaları gözönünde bulundurarak angajmanı artırma isteğimizin güçlü bir göstergesidir" dedi.

Genişleme Komiseri Hahn ise açıklamasında "Türkiye-AB ilişkilerini ilerletmeye ve katılım müzakerelerini rayında tutmaya bağlıyız. Fakat ilerlemenin somut zeminini oluşturmak için ilave reformlar gerekiyor. Bunu gerçekleştirmek için Türkiye ile daha fazla yakın ve derin ilişkiye ihtiyaç duyuyoruz" ifadesini kullandı.

İnsani Yardımlar Komiseri Stilianidis de Avrupa'nın Suriyeli ve Iraklı sığınmacılara taahhüdünden şüphe durulmamasını isteyerek ihtiyaçları yerinde görmek ve insani yardımların devamını sağlamak için kampları ziyaret edeceğini bildirdi.

AB Komisyonu'ndan yapılan açıklamada, katılım müzakerelerini sürdüren "stratejik konumu ve dinamik ekonomisiyle anahtar bir ortak olan" Türkiye'ye bu ziyarette bölgesel krizlerin ve AB üyelik sürecinin konuşulacağı ve sığınmacılara yönelik yeni yardımların ilan edileceği dile getirildi.

Kıdemli bir AB diplomatı, Türkiye'ye son yılların en geniş katılımlı ziyaretinde ikili diyalog, etkileşim ve koordinasyonun daha kapsamlı ve yüksek bir düzeye ulaştırılmasını amaçladıklarını söyledi.