Advertisement

Dolar endeksi, Çin ithalatının Kasım ayında beklenmedik şekilde gerilemesinin ardından 5 yıldan uzun bir sürenin en yüksek kapanışını yapmaya hazırlanıyor. Dolara talep, ABD’de büyümenin tahminleri aşması ile destek buldu.

Dolar yen karşısında, ABD’de Tüketici Güveninin ve perakende satışların yükseldiğini göstermesi beklenen bu hafta açıklanacak veriler öncesinde 7 yıldan uzun bir sürenin en güçlü seviyesine ulaştı. Yeni Zelanda ve Avustralya doları, iki ülkenin en büyük ticaret ortağı olan Çin’den gelen olumsuz verilerin ardından en az iki yılın en zayıf seviyelerine geriledi. Malezya ringiti ve Endonezya rupisi geriledi.

Singapur’da bulunan Citigroup Inc. stratejistlerinden Todd Elmer, “Çin’in ihracat ve ithalat verileri hayal kırıklığı yarattı ve bence bu durum ekonomik yavaşlamanın derinleştiği endişelerini artıracak. Fed ve diğer önemli merkez bankaları arasındaki para politikası farkı, dolardaki yükselişin ana faktörlerinden biri olarak karşımıza çıkıyor” dedi.

Doların 10 önemli para birimi karşısındaki hareketlerini takip eden Bloomberg Spot Dolar Endeksi, yüzde 0.1’den az yükselerek Tokyo saati ile 1,122.80 puana geldi ve Mart 2009’dan bu yana en yüksek seviyeden kapanış yapmaya ilerliyor.

Dolar yen karşısında, 121.85 yen ile Temmuz 2007’den bu yana en yüksek seviyeyi görmesinin ardından yüzde 0.1 yükselerek 121.52 yenden işlem gördü. Dolar euro karşısında, geçtiğimiz hafta yüzde 1.4 değerlenmesinin ardından 1.2287 dolarda yatay seyrediyor. Yen euro karşısında, yüzde 0.1 zayıflayarak 149.30 yene geldi.