Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Merkezi ABD'de bulunan yatırım bankası Morgan Stanley, petrol fiyatlarındaki düşüşün 2015'te devam edeceği ve varil fiyatının 43 dolara kadar gerileyebileceği tahmininde bulundu.

Morgan Stanley'nin hazırladığı raporda, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütünün (OPEC) üretim miktarı üzerinde müdahalesi olmadan piyasalardaki risklerin dengesizleşeceği belirtilirken, petrol arz fazlasının 2015'in ikinci çeyreğinde doruğa ulaşacağı savunuldu.

Petrol fiyatlarının 2015'in ilk çeyreğinde varil başına 57 dolara kadar düşebileceği ifade edilen raporda, fiyatların ikinci çeyrek için 43 dolar seviyesine gerileyeceği tahmininde bulunuldu.

Morgan Stanley, piyasaların ancak 2015'in ikinci yarısında denge bulabileceğini ve bunda düşük olan petrol talebin harekete geçmesinin ve ABD'deki petrol üretiminin yavaşlamasının etkili olacağını vurguladı. Raporda, üçüncü çeyrekte petrolün varil fiyatının 48 dolar, dördüncü çeyrekte ise 65 dolar olacağı öngörüldü.

Raporda, ayrıca petrol fiyatlarının uzun süre düşük kalmasının yatırımları azaltacağına, bunun ise 2017 ve 2018'de piyasalarda daha az petrol arzına neden olacağına dikkat çekildi.

Arzın düşmesiyle 2017 için petrol fiyatlarının varil başına en az 75 dolar olacağına yer verilen raporda, fiyatların 115 dolara kadar yükselebileceği belirtildi. Raporda, 2018 için ise fiyatların en düşük 80, en yüksek 120 dolar olabileceği kaydedildi.

OPEC, 27 Kasım'da Viyana'da yaptığı toplantıda, düşen fiyatlara rağmen üretimde kısıtlamaya gitmeme kararı alarak 2015'in ilk yarısında üretim kotasını günlük 30 milyon varilde tutacağını açıklamıştı.

Kararın ardından, hazirandan bu yana düşüş halinde olan brent petrolün varil fiyatı, geçen hafta son beş yılın en düşük seviyesi olan 67,17'ye kadar geriledi.

AA