Advertisement

ABD Merkez Bankası (Fed) yetkilileri, gelecek hafta gerçekleştirilecek toplantı öncesinde faiz oranlarının ‘kayda değer bir süre’ düşük tutma taahhütlerinin geleceğini tartışıyor. Yetkililer FOMC toplantısında ekonomik güç işaretleri karşısında söz konusu zaman ifadesini değerlendirecekler.

Atlanta Fed Başkanı Dennis Lockhart, Federal Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) 16-17 Aralık’taki toplantısında yapılacak tartışmanın ön sinyallerini verdi. Lockhart, ABD Merkez Bankası’nın, olumlu gelen istihdam verisine rağmen, ‘kayda değer süre’ taahhüdünü düşürmesinde tehlikeler olduğunu söyledi.

Lockhart Atlanta’da yaptığı konuşmada faiz oranlarının erken artırılmasının risklerine vurgu yaptı. Lockhart, “Eğer yakın zamanda gerçekleşecek bir faiz artırımı kararının oluşmasına neden olacaksa ben  ‘kayda değer süre’ ifadesini kullanmayı bırakmakta aceleci değilim. Ben bu dili sürdürmek ile ilgili rahatım” dedi.

Fed Başkan Yardımcısı Stanley Fischer geçtiğimiz hafta, “Ekim ayı FOMC toplantısı tutanakları her ne kadar bu ifadeden vazgeçmeye yaklaştığımızı gösterse de yetkililer yerine başka bir şey koymadan kaldırmayacaklardır” dedi.