Advertisement

Emtia fiyatları, petrolün gerilemeyi sürdürmesinin ardından 5 yıldan uzun bir sürenin en düşük seviyesine kayıpları genişletti. Petroldeki düşüş, Irak’ın Asya satışları için fiyatlarda indirime giderek Suudi Arabistan katılması ile derinleşti.

22 ham maddenin işlem gördüğü Bloomberg Emtia Endeksi, yüzde 0.2 kadar gerileyerek 110.4571 puan ile Nisan 2009’dan bu yana en düşük seviyeyi gördü ve Singapur saati ile 14:44’te 110.7105 puan seviyesine geldi. Batı Teksas türü ham petrol (WTI), 5 yıldan uzun bir sürenin en zayıf seviyesine indi.

Emtia fiyatları, üst üste 4. yılda da kayıp vermeye hazırlanıyor ve 2014’te yüzde 12’lik bir düşüş kaydetmeye ilerliyor. Petrol İhraç Eden Ülkeler Organizasyon’nun (OPEC) üretimi düşürmekten kaçınması ile birlikte ABD’nin 30 yılın en yüksek etrol üretimini gerçekleştirmesi küresel arz fazlasını genişletiyor. Dünyanın en büyük sanayi metali ve akaryakıt tüketicisi olan Çin, 1990’dan bu yana en yavaş yıllık genişlemeyi kaydetmeye hazırlanıyor.

Australia & New Zealand Banking Group Ltd., “Kısa vadede petrole yönelik güven 2015 yılı arz fazlası beklentileri göz önüne alındığında zayıf olmayı sürdürecek” açıklamasında bulundu.